Niebezpieczna walka
Jolanta Niwińska tak żarliwie i przez lata promowała lokalnych literatów, że w końcu sama stała się literatką, i to od razu o zasięgu pozaregionalnym, bo sięgającym aż po Papuę-Nową Gwineę. Na promocji wydanego przez Margrafsen albumu „Z książką na końcu świata” rozglądano się za Wojciechem Cejrowskim i Elżbietą Dzikowską, ale ich w hotelu City nie dostrzeżono. Wiadomo – zżerała ich zazdrość.
Nie ma wyjścia
„Tango” Mrożka ma szczęście do grodu nad Brdą. Tu przed wielu laty odbyła się nieoficjalna prapremiera tego słynnego dramatu (w Teatrze Kameralnym), a teraz pochodzący z Bydgoszczy Michał Bobrzyński nadał „Tangu” kształt operowy. Nie pozostaje więc już nic innego jak na Kapuściskach, przed wejściem do restauracji Tango postawić ławeczkę z siedzącym na niej i w spiżu odlanym Sławomirem Mrożkiem.
Dobra rada
Ceniony muzyk i pedagog Grzegorz Nadolny wyznał Magdzie Jasińskiej, że w procesie edukacji muzycznej „trzeba wyrąbać wszystkie drzewa, żeby znaleźć ścieżkę”. Uważam więc, że najprostszą drogą do znalezienia owej ścieżki byłoby zatrudnienie w Akademii Muzycznej – na stanowisku konsultanta-specjalisty – eksministra Szyszki.
Kto to wie
W swojej nader interesującej książce (o niezaprzeczalnych walorach literackich) „Ironia Liryka Poetyka” znany dotąd ze swoich publikacji historycznych Marek Jeleniewski popisał się iście satyrycznym pazurem, zadając m.in. takie fundamentalne pytanie:
„Dlaczego człowiek mądry i człowiek ceniony
W czasie wyborów chamieje i plecie androny”.
Mimo zmobilizowania wszystkich szarych komórek, też nie umiem, p. Marku, znaleźć na to odpowiedzi.
Lusterko wsteczne /-25/
Ćwierć wieku temu (luty 1993)
- Na scenie Teatru Polskiego ze spektaklem „Rewizor” M. Gogola wystąpił gościnnie toruński Teatr im. W. Horzycy.
- Najmłodsi widzowie oklaskiwali operę dla dzieci B. Brittena „Mały kominiarczyk” w reżyserii Roberta Skolimowskiego i pod kierownictwem muzycznym Macieja Figasa.
- Galeria Autorska Kaji i Solińskiego zapraszała na wystawę rysunku Bogdana Chmielewskiego „Rok Polski”.
- Na kolejnej prelekcji z cyklu „Kulisy spirytyzmu” Przemysław Grzybowski spotkał się w DK „Modraczek” ze wszystkimi, którzy interesują się zjawiskami nadprzyrodzonymi.
- Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu UW w Bydgoszczy Elżbieta Czerska ubolewała, że „na realizację rozgrzebanej budowy Opery Nova otrzymaliśmy z budżetu centralnego, zamiast planowanych 106 miliardów złotych, tylko 10!”.