Moby Kwak – film animowano-aktorski

"Moby Kwak" "Moby Kwak" Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz

Film jest realizowany przez grupę artystyczną Czarny Karzeł, związaną z Fundacją Kultury Rozruch, w ramach pierwszej edycji programu promocyjnego Bydgoszcz kręci! Scenariusz do filmu napisał Marcin Giżycki, znany reżyser filmów animowanych, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”. Inspiracją do napisania tego scenariusza była wydana w 2011 roku w USA książka Moby Duck Donovana Hohna, dzięki której powszechnie znana stała się historia 28 800 zabawek do kąpieli – bobrów, żab, żółwi i kaczek – które 10 stycznia 1992 roku wypadły podczas sztormu do Pacyfiku z pokładu ogromnego statku handlowego w okolicy Aleutów, żeby później przez wiele lat pojawiać na plażach niemal całego świata. Zabawki, w późniejszym czasie nazywane Friendly Floatees, były wykorzystywane przez oceanografów do śledzenia prądów oceanicznych.

Film będzie m.in. poruszał ważne problemy ekologiczne, będzie ironiczną współczesną bajką, w której jak w krzywym zwierciadle odbijają się niedawne wydarzenia i stałe zagrożenia tego świata: katastrofa platformy wiertniczej BP (BPAmoco, wcześniej British Petroleum) w Zatoce Meksykańskiej, tsunami i awaria elektrowni atomowej w Fukushimie itp., itd.

„Jestem małą, żółtą, plastikową kaczuszką. Właśnie wydała mnie na świat, razem z tysiącami moich sióstr, identycznych jak ja, wielka maszyna. Chociaż ja jestem właściwie trochę inna, mam małą okrągłą białą plamkę na piersi. Trudno ją może w pierwszej chwili zauważyć i dlatego przechodzę kontrolę techniczną. Nie wszystkim moim siostrzyczkom, co też mają plamki tu i ówdzie, to się udaje. Sprawne ręce wyłapują niektóre z nas na taśmociągu i wrzucają do pojemnika na odpady. Ja jednak mam szczęście i trafiam do pomieszczenia, gdzie nas pakują w plastikowe, przezroczyste kubiki, które z kolei wkładane są do wielkich pudeł i ładowane na ciężarówki”.

Po wielu latach tę oto kaczuszkę odnajdujemy w czystych wodach Bydgoszczy.

Myśląc o naszym projekcie, zastanawialiśmy się nad pytaniami czy obszarami problemowymi, do których nasz film może skłaniać widzów.

Czy można skonfrontować wielowymiarową opowieść o współczesnych globalnych zagrożeniach z lokalnymi problemami dotyczącymi ochrony środowiska? Czy nasz stosunek do najbliższego otoczenia ma wpływ na światowe problemy ekologiczne? Czy opowieść filmowa o małej bydgoskiej kaczuszce może zmienić oblicze tego świata?

Czy to brzmi realnie?


 

Realizacja filmu finansowana jest ze środków Miasta Bydgoszczy.

 

Działy:
BIK

BIK

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Grudzień 2017 Moby Kwak – film animowano-aktorski