Niebywała szansa
Na Targach Książki w Poznaniu „Gwara miejska bydgoszczan” Andrzeja Dyszaka zdobyła zaszczytne wyróżnienie. Pokrzepiony tym językoznawca zamierza przystąpić do opracowania „Gwary bydgosko-toruńskiej”, przy użyciu której Bydgoszcz mogłaby się wreszcie dogadać z Toruniem.
Pochwała uporu
X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego przebił się wreszcie do ogólnopolskich i zagranicznych mediów. Dyrektor Martenka, jak i juror Paleczny zamierzają zgłosić do Urzędu Patentowego nowe przysłowie – „Do dziecięciu razy sztuka”.
Nowość z perspektywą
Nieustający w twórczych poszukiwaniach literat, historyk i archiwista, a przede wszystkim poeta Wiesław Trzeciakowski postanowił – w opozycji do nadmiernie rozplenionych limeryków – powołać do życia nowy gatunek poetycki pod nazwą „chimeryk”. Jako że większość naszego społeczeństwa ma usposobienie zdecydowanie chimeryczne – przeto przed nową formą rysują się nader obiecujące perspektywy stabilnego, a nie chimerycznego rozwoju.
Wokół remontu
Zanim gmach Teatru Polskiego poddany zostanie generalnemu remontowi, trwają intensywne prace nad odnawianiem repertuaru. Wysłużonego Mrożka, archaicznego Becketta i sypiącego się Szekspira wymieniono na nowoczesne żony stanu i dziwki rewolucji, na Marylin Monroe z wampirami i na Andrzeja Leppera z Wersalem w tle. Zachodzi obawa, że przy takiej eksplozji nowych form stary gmach bydgoskiego teatru może tego nie wytrzymać i tak zatrzęsie się w posadach, że… już remontować nie będzie czego.
Lusterko wsteczne /-25/
Ćwierć wieku temu (styczeń 1992)
- Doroczne nagrody „BIK-u” przyznano aktorce Wandzie Rucińskiej i pianiście Jerzemu Godziszewskiemu.
- Swój plastyczny „Zaczarowany Zamek” zaprezentowali w Galerii Kantorek Dorota Podlaska i Stanisław Stasiulewicz.
- Pałac Młodzieży zapraszał na wieczór historyczny poświęcony A. Grzymale-Siedleckiemu połączony z wycieczką do Izby Pamięci słynnego dramaturga i historyka teatru.
- W Osiedlowym Klubie „Azymut” uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych wygrywali na perkusji latynoamerykańskie rytmy karnawałowe.
- Jerzy Sulima-Kamiński wyznał Zofii Nowickiej, że przy pisaniu zawsze towarzyszy mu muzyka, najczęściej barokowa.