"Danny Boy" zwycięzcą bydgoskich ANIMOCJI

Warsztaty animacji Andrzeja Jobczyka Warsztaty animacji Andrzeja Jobczyka Fot.: Dariusz Gackowski

Film Marka Skrobeckiego Danny Boy zdobył główną nagrodę II edycji festiwalu filmów animowanych Animocje w Bydgoszczy. Podczas festiwalu zaprezentowano kilkadziesiąt filmów animowanych, a wśród gości znaleźli się Yach Paszkiewicz i Mariusz Wilczyński.

Skrobecki to utytułowany artysta, współtwórca oskarowego sukcesu Piotrusia i wilka. Nagrodzony Danny Boy to satyryczny, pełen ironii obraz społeczeństwa, w którym niemal wszyscy pozbawieni są głowy. Reżyser w dojmujący sposób porusza w nim problem samotności jednostki w społeczeństwie. Film nagrodzono już na MFF w Montecatini we Włoszech, Neuchatel IFF w Szwajcarii, "Ale Kino" w Poznaniu i MFF Animanima w serbskim Čačaku.

Jury w składzie: Grzegorz Daroń, Mariusz Frukacz, Andrzej Jobczyk i Piotr Zwierzchowski przyznało też II i III nagrody, wyróżnienia specjalne oraz nagrody dla twórców nieprofesjonalnych.

Druga nagroda trafiła do Roberta Procha za film Galeria, trzecia do Marty Pajek za film Snępowina.
Wyróżnieniami specjalnymi uhonorowano: Brzytwę Grzegorza Koncewicza, Dwa kroki za... Pauliny Majdy oraz Sponge Ideas Katarzyny Nalewajki i Pauliny Szewczyk.

W kategorii twórców nieprofesjonalnych I nagrodę przyznano Beniaminowi Szwedowi za film Rosa Alba.
II nagroda trafiła do Dominika Litwiniaka za film Bedlam Boys.

Druga edycja Animocji odbywała się w nowym, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy w dniach 23-26 lutego. Naczelną ideą festiwalu jest poszukiwanie połączenia na ekranie filmowych emocji ze znakomitymi animacjami - "animocji". Pomysłodawczyni festiwalu, Weronika Płaczek, zaplanowała dla widzów bardzo ciekawy program. Oprócz licznych pokazów filmowych, można było uczestniczyć w warsztatach, posłuchać dobrej muzyki i spotkać się z twórcami animacji. Codziennie przygotowano też coś dla najmłodszych widzów. Mocnym punktem programu była prezentacja filmów Mariusza Wilczyńskiego oraz spotkanie z tym utalentowanym animatorem, malarzem i performerem docenionym m.in. w The Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Z dużym odezewm spotkała się także wystawa fotografii Andrzeja Jobczyka czy przedsięwzięcie muzyczno - wizualne pod nazwą Video Games.

Kolejne Animocje za rok!

Działy:
BIK

BIK

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start