Odnotowano...

  • Styczeń 2017
  • Emilia Walczak, Michał Tabaczyński, Hanna Strychalska

Bajka dla dorosłych

Pod koniec listopada ukazała się wspólna książka obrazkowa dla dorosłych autorstwa znanej pisarki Justyny Bargielskiej, autorki m.in. Obsoletek i Małych lisów, oraz popularnej ilustratorki mieszkającej i pracującej w Toruniu Iwony Chmielewskiej, absolwentki grafiki na UMK. Ich wspólne dzieło, zatytułowane Obie, ogłosiło nowo założone Wydawnictwo Wolno z wielkopolskiego Lusowa. Jak możemy przeczytać: „Obie zachęcają do przyjrzenia się dualizmowi «dawania życia». Zadają pytanie: czym jest tajemnica (od)dawania życia o słodko-gorzkim smaku? Jak uciec od patosu pokazywania macierzyństwa, otwierając przestrzeń do refleksji nad byciem rodzicem – byciem sobą? Obie to spotkanie dwóch autorek. Dwie drogi. Jedna książka, która za każdym razem może mieć inne oblicze. Picturebook – słowo i obraz – w drodze do dorosłych”.

Emilia Walczak


 

Ai Miłość 2016Miłość po japońsku

Joanna Shigenobu, a może właściwie: Shigenobu Joanna, a najwłaściwiej może obie te postaci: pisarka polska (nawet można napisać „bydgoska”, jeżeli ktoś by chciał) i japońska, polsko-japońska i japońsko-polska. Nie tylko dlatego, że część tej książki jest napisana po polsku, a część – po japońsku (do której to części żadnego dostępu nie mam, oczywiście, poza estetyczną przyjemnością, jaką daje oglądanie japońskich znaków: tyle tego dostępu, ile przyjemności). Jest ryzykowne to przemieszanie kultur, ich języków, literackich tradycji, poetyk, obrazowania, metafor – te dwa odmienne systemy znaków trudno dają się zgodzić. Gdy mamy do czynienia z przekładem, nakładamy na to filtr, a w tym przypadku czytamy Joannę Shigenobu bez wsparcia Shigenobu Joanny. Ryzykowne, ale ciekawe doświadczenie.

Michał Tabaczyński


 

Drejas-obrazKazimierz Drejas nagrodzony

Na V Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-Art” Łódź malarz Kazimierz Drejas zdobył II nagrodę za obraz pt. Naprzeciw siebie IX (olej, płótno, 100×100 cm, 2014-2015). Organizatorem biennale jest Oddział Łódzki Związku Polskich Artystów Plastyków przy współpracy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie od 15 grudnia br. do 5 lutego 2017 eksponowane będą konkursowe prace. Do konkursu zgłoszono 73 prace, wykonane w różnych technikach. Drejas przedstawił tu swoje obrazy po raz trzeci. W czasie krótkiej rozmowy wspomniał, że biennale zwróciło jego uwagę także poprzez oryginalny wymóg, jaki organizatorzy postawili uczestnikom: praca o ściśle określonych wymiarach 100×100 cm. „A ja zawsze lubiłem malować w kwadracie” – dodał artysta.

Hanna Strychalska

Działy:

Kino Orzeł - logo200p