Bydgoski insynuator kulturalny: Mało odpowiedzialny organ Zdzisława Prussa (148)

Zdzisław Pruss Zdzisław Pruss

Nieoczekiwana szansa

Na Bydgoskim Festiwalu Prapremier Jezus Chrystus zszedł z krzyża, by zwolnić miejsce dla dyr. Wodzińskiego, którego niezwłocznego ukrzyżowania domagają się niektórzy prawicowi politycy. Gdyby do tego doszło, bydgoski Teatr Polski miałby gotowy materiał na następną premierę… przepraszam… projekt, który mógłby być niewątpliwym gwoździem (z młotkiem!) teatralnego repertuaru.

 

Sulimowe inspiracje

Zorganizowany w Hotelu pod Orłem „Podwieczorek u Sulimy” miał wymiar nie tylko literacko-sentymentalny, ale także… turystyczno-cukierniczy. Wszystkim biesiadnikom, czyli fanom twórczości autora „Mostu Królowej Jadwigi”, oferowano „Bilet do Singapuru” oraz szneki z glancem. Obie propozycje miały duże wzięcie, co może się przełożyć na poszerzenie ofert bydgoskiego lotniska (bo Singapur) i bydgoskich kawiarni (bo szneki).

 

Jubileusz po wodniacku

Bydgoskiej scenie operowej stuknęła sześćdziesiątka. Na jubileuszowym koncercie tej muzycznej placówki, jakże mocno wtopionej w rzeczno-wyspiarski krajobraz Bydgoszczy, na scenę wpłynęła Rusałka, w foyer urodzinowy szampan lał się szerokim strumieniem, a przy finałowych aplauzach twarz dyrektora Figasa tryskała optymizmem.

 

Złota jesień rzeźbiarza

Październik okazał się popisowym miesiącem dla Michała Kubiaka. Najpierw znakomity rzeźbiarz popisał się swoimi portretowymi rzeźbami w bwa, a potem podpisał się w „alei zasłużonych” przy ul. Długiej. A jak głoszą dobrze poinformowane źródła – podpisał także pakt o nieagresji ze swoim głównym konkurentem do miana Pierwszego Dłuta Bydgoszczy – Aleksandrem Dętkosiem, co zostało potwierdzone w obecności Soni Zengel na wspólnej fotografii.

 

Wymierny argument

Za sprawą Joachima Perlika i senatorskiego balkonu przy pI. Wolności okazało się, że wbrew niektórym opiniom poziom „Piosenek bydgoskich” jest bezspornie… wysoki!


 

Lusterko wsteczne /-25/

Ćwierć wieku temu (listopad 1991)

  • Teatr Polski zapraszał na premierę komedii chorwackiego autora P. Hadzica „Państwowy złodziej, czyli spółka z o.o.” w reżyserii i ze scenografią Ewy Grabowskiej.
  • W salonach BWA zagościły malarstwo, rysunek i rzeźba Zdzisława Beksińskiego, a na estradzie FP w monodramie „Róża” wystąpiła Ryszarda Hanin.
  • W organizowanym przez Towarzystwo Muzyczne cyklu „Mistrz i jego uczniowie” zaprezentowała swoje wokalne i pedagogiczne talenty Katarzyna Rymarczyk.
  • Kulisy spirytyzmu odsłaniał w Osiedlonym Klubie „Modraczek” Przemysław Grzybowski.
  • W ramach „Osiedlowych Spotkań Rodzinnych” w klubie „Azymut” o radiowym i prasowym warsztacie dziennikarskim rozprawiali Krystyna i Marceli Bacciarelli.

 

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Listopad 2016 Bydgoski insynuator kulturalny: Mało odpowiedzialny organ Zdzisława Prussa (148)