Odnotowano...

One pojadą do Wrocławia

W wakacyjnym wydaniu „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego” („BIK” nr 7–8/2016) pisaliśmy o naborze tekstów na organizowany przez wrocławskie Towarzystwo Aktywnej Komunikacji konkurs literacki zatytułowany „2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz”. Nie wiemy, czy to wynik gremialnej lektury „BIK-u”, czy też może zwykły przypadek, ale faktem jest, że o nagrodę główną 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania powalczą aż dwie osoby z naszego regionu: bydgoszczanka Paula Betscher ze swoim opowiadaniem pt. Córka fryzjera oraz pochodząca z Chełmna Dorota Lizurej i jej tekst Cięcie. Finał już niebawem – w dniach 6–9 października. (emi)


 

Brda Światło wodyŚwiatło wody Brdy

W drugiej połowie września miała miejsce premiera kolejnego krążka bydgoskiej grupy BRDA. Co szczególnie ciekawe, album wydany został na wracającej do melomaniackich łask płycie winylowej. Jej tytuł – Światło wody – jest wyrazem liberackich poszukiwań Marcina Karnowskiego – bębniarza grupy i zarazem autora wszystkich tekstów, jakie znalazły się na płycie. Prócz Karnowskiego Brdę tworzą: wokalistka Joanna Frejus i gitarzysta Marek Maciejewski. Autorką ilustracji na froncie okładki Światła wody jest urodzona na Słowacji młoda fotografka Evelyn Bencicova, laureatka tegorocznej prestiżowej nagrody Hasselblad Masters. Jest czego słuchać, co czytać i co oglądać! (emi)


Bisz Radex Wilczy Humor CoverPustki, wilcze echa…

Na 7 października zaplanowano sklepową premierę albumu Wilczy humor. Płyta ta jest efektem współpracy niecodziennego i niespodziewanego duetu: raper, poeta, członek składu B.O.K Jarosław „Bisz” Jaruszewski plus znany m.in. ze współpracy z Moniką Brodką i Arturem Rojkiem założyciel zespołu Pustki Radek „Radex” Łukasiewicz. Wilczy humor zapowiadany jest jako „kreatywna i niepozbawiona ironii podróż po różnych gatunkach i konwencjach”.
9 września Bisz i Radex zaprezentowali singiel Potlacz! i rozpoczęli pre-order specjalnego, limitowanego wydania płyty, która będzie dostępna wyłącznie na stronie www.pchamytensyf.pl(emi)


 

Hendrix TOM I okladkaHendrix: nowe spojrzenie

Na 14 października natomiast zaplanowana jest premiera najnowszej, trzeciej już monografii autorstwa Zdzisława Pająka, tym razem poświęconej osobie Jimiego Hendrixa. Jimi Hendrix – Szaman rocka, tak jak poprzednie książki znanego radiowego dziennikarza (Eric Burdon – Feniks rocka i Eric Clapton – Pielgrzym rocka), jest nie tylko biografią Hendrixa. Jest również próbą opisania czasów, w których żył i w swoim bardzo krótkim życiu tworzył. Ukazuje się w dwóch tomach. Pierwszy opowiada o mniej znanych faktach: o tym, jakie były rodzinne korzenie Hendrixa, o jego skomplikowanym dzieciństwie i młodości, a także o zdobywaniu przez niego doświadczeń muzycznych i próbach „przebicia się”. Co było potem – opowie tom drugi. (emi)


 

Abakanowicz & PijarowskiAbakanowicz//Pijarowski

8 września w warszawskiej galerii Kuratorium otwarta została wystawa zatytułowana The art dimensions. Ekspozycja prezentowała prace wybitnej polskiej przedstawicielki sztuki współczesnej, profesor Magdaleny Abakanowicz, oraz awangardowego twórcy z Bydgoszczy – Jarosława Pijarowskiego. Warszawskie spotkanie stanowiło wstęp do wystaw w światowej przestrzeni publicznej, m.in. w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku i Tokio. (mt)


Quo Vadis okładkaSeifert//Afanasjew

Na rynku wydawnictw muzycznych pojawiła się prawdziwa gratka dla fanów Zbigniewa SeifertaQuo Vadis. Jest to zbiór transkrypcji partii solowych Seiferta pochodzących z jego trzech płyt: Solo violin, Man of the light oraz Passion, spisanych przez Macieja Afanasjewa, wykładowcę Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Quo Vadis jest wypełnieniem luki, jaka istniała na rynku wydawnictw dotyczących naszego najsławniejszego skrzypka jazzowego. Jest to już druga, obok Pasaży jazzowych na skrzypce, książka Afanasjewa. (mt)


waligorski - kto to widzialNasi znów w Formie

Pisaliśmy już wcześniej o lokalnych pisarzach wydających w szczecińskiej Formie kilka razy i znów nadarza się taka okazja. I znów chodzi o tego samego bydgoszczanina, o którego aktywności pisarskiej już tu wspominaliśmy: Miłosz Waligórski, który ostatnio był nadzwyczaj aktywny jako tłumacz (co najmniej cztery ważne książki przekładowe w ostatnich dwóch latach) i poeta, teraz opublikował tom prozy Kto to widział (książka ukazała się dzięki wsparciu miasta Bydgoszczy). Proza – jak przystało na tak już doświadczonego tłumacza – bardzo odkrywcza formalnie, ale zarazem stanowiąca dobrą zabawę (i – można się spodziewać – dla autora, kiedy to pisał, i dla czytelnika).

tanski - kreskaDrugim autorem z regionu, który wydał kolejną już książkę w Formie, jest Paweł Tański. Nowy tom Kreska jest kontynuacją wypracowanego ostatnio idiomu poetyckiego: nadrealnego, zaskakującego, frywolnego. Pojawia się też akcent bydgoski – w tytule jednego z wierszy czytamy: bydgoskie wybrzeże, co oczywiście pobrzmiewa z jednej strony nazwą dzielnicy Torunia (Bydgoskie Przedmieście), a z drugiej sławnym tytułem pewnego tomu esejów Czechy nad morzem. Tak czy inaczej warto odnotować to bydgoskie odwołanie, wciąż jakoś nieszczególnie częste. (mt)


 

BIK

BIK

Kino Orzeł - logo200p