HOMO MANEKINO SAPIENS: "Któregoś dnia do nas wrócisz" - film dokumentalny

19:00, piątek, 23 września 2016

MANEKIN I SENIORZY

Od kwietnia do czerwca trwały warsztaty fotografii poklatkowej w Domu Dziennego Pobytu „Senior”, przy ulicy Jodłowej w Bydgoszczy. Głównym eksponatem zajęć była postać Manekina, z jakim seniorzy konfrontowali się podczas spotkań.

W ramach kolejnej edycji projektu artystyczno-edukacyjnego Homo Manekino Sapiens, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, powstał film dokumentalny oraz album fotografii poklatkowej o życiu seniorów.

W ubiegłym roku projekt przeprowadzony został w Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej, na ulicy Traugutta z jej podopiecznymi. W rezultacie spotkań warsztatowych powstał film pt. Miss Coco i Zagrożeni oraz pamiątkowy album.

- Oprócz konkretnego planu warsztatowego otwarci jesteśmy na improwizację i na to co wydarzy się na zajęciach, dlatego dużo jest w tym działań per formatywnych.

Niecodzienna przygoda z manekinem to nie lada wyzwanie dla seniorów. Wśród bogatej oferty jaką zapewnia im placówka poprzez wyjazdy warsztaty, zajęcia artystyczne, projekt Homo Manekino Sapiens, jest zupełnie czymś nowym.

Manekin jest alegorią człowieka i naszej relacji ze światem. Na przykładzie postaci - eksponatu seniorzy poznają zasady fotografii poklatkowej, ale i próbują dociec drugi sens - istoty człowieczeństwa. - Inicjatywa realizowana jest w rożnych grupach wiekowych, w odmiennych środowiskach, w każdej z nich eksponat ma inne znaczenie, zostaje inaczej przyjęty i inaczej się z nim obchodzą.


 

ORGANIZATOR: Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych TIK

EKIPA FILMOWA :

Scenariusz i reżyseria: Monika Klawitter 
Produkcja filmowa, montaż i fotografia: PARK FILM/Mariusz Marecki
Dźwiękowiec: Jędrzej Podolak, Adam Mart, Katarzyn Kubik 
Muzyka: Marcin Należyty

Zadanie jest współfinansowane przez Urząd Miasta Bydgoszcz.

Strona manekina na jakiej można śledzić postępy podczas projektu: https://web.facebook.com/Manekin-916921041674055/

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Pokazy filmów HOMO MANEKINO SAPIENS: "Któregoś dnia do nas wrócisz" - film dokumentalny