PAWEŁ KONJO KONNAK: Punk rock book! (wieczór autorski)

22:00, sobota, 18 lutego 2012

Paweł ‘Konjo’ Konnak – multimedialny artysta przełomu wieków. W latach 1982-86 aktywista ruchu punk. Od roku 1986 uczestnik działań Tranzytoryjnej Formacji Totart i jej satelitów. W latach 1992-99 współautor (razem z Krzyśkiem Skibą) telewizyjnego kabaretu rockowego Lalamido. Reżyser serii filmów opisujących istotne działania w sarmackim undergroundzie, m.in. o grupie Dezerter, Robercie Brylewskim i Tymonie Tymańskim. Autor kilku książek poetyckich.

Jest autorem swojej obszernej alter-biografii pod tytułem Gangrena-mój punk rock song (Narodowe Centrum Kultury, 2011). Ta książka to jednak nie tylko dynamiczna opowieść o walkach autora w muzycznym podziemiu ponurych lat stanu wojennego. To 440 stron nigdy do tej pory nie opowiedzianego Kosmosu. To setki unikalnych fotografii, pieczołowicie uzyskanych przez czujnego autora. To zdjęcia nie tylko z garażowych koncertów SS-20 i Armii, ale także archiwalne ujęcia np. z występu gdańskiego teatrzyku Bim Bom z roku 1955 czy z happeningu studenckiego z roku 1960, z udziałem Zbyszka Cybulskiego i Bogumiła Kobieli.

Dizajnerską pieczołowitość Konja podkreślają zarówno reprinty legendarnych podziemnych gazetek kapel punkowych jak i 32 stronicowa kolorowa wkładka z reprodukcjami arcydzieł Nowej Ekspresji lat 80. Po raz pierwszy także, na dołączonym ekskluzywnym DVD, możemy obejrzeć filmy dokumentalne w reżyserii Pawła Konnaka: Dezerter – nie ma zagrożenia i Exodus – Robert Brylewski.

Książkę wydało Narodowe Centrum Kultury przekonane, iż dzieło Konja to intensywne wypełnianie białych plam w naszej najnowszej historii. Jak napisał we wstępie do Gangreny perkusista grupy Dezerter - Krzysztof Grabowski: „Doczekali się swojej opowieści rycerze spod Grunwaldu i Warszawscy Powstańcy. Pora teraz na opowieść podziemnych artystów, punkowców i szalonych rebeliantów”.

Wieczorowi towarzyszy koncert zespołu Alameda Trio.

Bilety: 5 zł

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start