Odnotowano...

Z kraju…

W drugiej połowie maja Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, organizator dorocznego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu, ogłosiło hasło przewodnie konkursu na najlepsze opowiadanie 2016 roku: „2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz”. Wytyczne interpretacyjne dla autorek i autorów brzmią następująco: „opowiedz, jak będzie”. Konkurs ma charakter otwarty. Każdy uczestnik, w terminie do 30 lipca, może zgłosić jedną pracę o objętości do 15 stron znormalizowanego maszynopisu. Prace należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . W skład tegorocznego jury wchodzą: literaturoznawczyni i krytyczka literacka Anna Marchewka, pisarka Agnieszka Wolny-Hamkało oraz poeta i redaktor Dariusz Sośnicki. Główną nagrodę stanowi 5000 zł. Wyróżnione teksty zostaną opublikowane w festiwalowej antologii, a laureaci otrzymają możliwość udziału w warsztatach kreatywnego pisania, odbywających się w trakcie 12. MFO. Więcej informacji na stronie: opowiadanie.org.


 

Pobocza2016-okladka m…i z Europy

Na początku czerwca do Empików w całym kraju trafił nowy numer kwartalnika „Pobocza” – wydawanego wspólnie przez Krajeńskie Stowarzyszenie Kulturalne w Więcborku oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W środku znajdziecie Państwo teksty poświęcone literaturze Europy Środkowej, Południowej oraz Wschodniej. Pośród poruszanych tym razem tematów – m.in.: Joseph Roth, Imre Kertész, Claudio Magris, Pavol Rankov, a także najnowsza poezja z Ukrainy czy obszerny blok tekstów dotyczących literatury słowackiej. Jako gratis towarzyszą „Poboczom” dwie – wydane przez MCK w Bydgoszczy – książki: eseje o Pradze autorstwa Danieli Hodrovej pt. Miasto widzę… oraz tom 111 wierszy Jana Skácela Zakazany człowiek. „Pobocza” z książkami (w cenie 10 zł), jak również same książki dostępne są też w siedzibie MCK-u przy ul. Marcinkowskiego 12–14. Serdecznie zapraszamy!


INCO Records 2INCO Records: Demar – Non Omnis Moriar

Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku światło dzienne ujrzał kolejny klip ze stajni INCO Records. Tym razem teledysk do singla zatytułowanego Non Omnis Moriar jest zapowiedzią solowej płyty Demara – bydgoskiego turntablisty, kompozytora, producenta i wokalisty od zawsze wiernego trueskulowym brzmieniom, których i tu nie mogło zabraknąć. Sam klip, podobnie jak poprzednie, jest na wskroś bydgoski, a do tego przepełniony letnim klimatem miasta nad Brdą. Nic dziwnego, że jego premiera odbyła się u progu lata. Co zrobić, żeby go zobaczyć? Odszukać na YouTube kanał INCO Records i kliknąć w odpowiednią lineczkę. A jeśli Wam się spodoba – kliknijcie też w pozostałe.

Na koniec warto wspomnieć, że jednym z patronów medialnych tego teledysku jest „Bydgoski Informator Kulturalny”. Tak, lubimy i wspieramy lokalnych artystów. Wierzymy w nich.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p