Odnotowano...

Projekt okładki: Jakub Czyż Projekt okładki: Jakub Czyż

Nowa płyta George Dorn Screams

1 marca bydgoski zespół George Dorn Screams wypuścił w świat utwór Culprit Comfort. Jest to premierowa piosenka „Dżordżów” pochodząca z sesji nagraniowej zespołu do płyty Spacja Kosmiczna. Do gościnnego wokalnego udziału w utworze bydgoszczanom udało się namówić amerykańskiego songwritera Krista Kruegera (Southerly, Yardsss). Znajomość muzyków rozpoczęła się w trakcie pierwszej edycji współorganizowanego przez GDS w latach 2007–2008 festiwalu Low-Fi (kto jeszcze pamięta?). Sympatyczny mieszkaniec Portland był wtedy jednym z jej headlinerów. Po niemal 10 latach przyjaźń ta zaowocowała wspólnym bonusowym nagraniem do nowego wydawnictwa zespołu z grodu nad Brdą.

Płytę Spacja Kosmiczna, której premiera miała miejsce 18 marca (wcześniej, 10 marca, zespół opublikował pierwszy, tytułowy singiel z nowego albumu), udało się zrealizować dzięki wsparciu fanów George Dorn Screams za pośrednictwem akcji crowdfundingowej zorganizowanej na platformie Wspieram.to (vide: „BIK” 9/2015) oraz programowi stypendiów kulturalno-artystycznych miasta Bydgoszczy. To pierwszy od 2011 roku pełnowymiarowy album zespołu. Nad rejestracją dźwięku w szubińskim Electric Eye Studio czuwał Kuba Kapsa, nad produkcją natomiast – Michał Kupicz rodem ze stolicy.

„Ile czasu i energii poszło na zrealizowanie tego albumu?” – pytamy wokalistkę i gitarzystkę George Dorn Screams. Magdalena Powalisz odpowiada: „Za dużo (śmiech). A mówiąc serio, nagrania odbyły się w rewelacyjnej atmosferze (powrót do miejsca, w którym nagrywaliśmy pierwszą płytę, plus dużo cydru), przy całkiem fajnej jak na tamtą porę roku (październik) pogodzie i w dobrym towarzystwie (realizator Kuba Kapsa). Przy tych wszystkich sprzyjających elementach układanki nie obyło się jednak bez muzycznych sporów i naprawdę wiele energii i czasu kosztowało nas wypracowanie wspólnej wizji. Tym więcej radości przyniósł efekt, ale drugiej strony cieszę się, że mamy to już za sobą”. My z kolei mamy to wszystko dopiero przed sobą! Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko życzyć Wam miłego odsłuchu! Płytę można zakupić tu: georgedornscreams.com.


Projekt okładki: Radosław DrwęckiStrzały w ratuszu!

Pod koniec lutego ogłoszono listę książek zakwalifikowanych do Konkursu na Bydgoską Literacką Nagrodę Roku 2015 „Strzała Łuczniczki”. Strzała jak zwykle przyznana zostanie w trzech kategoriach: „poezja”, „proza i eseistyka” oraz „poziom edytorski”. W tej pierwszej wśród tytułów jest na przykład, wydany przez szczecińskie wydawnictwo Forma, tom Miłosza Waligórskiego pt. 32 ślady ku (pisaliśmy o nim szerzej w „BIK-u” nr 9/2015). W kategorii „proza” startują m.in. Preparator Huberta Klimko-Dobrzanieckiego i Inna dusza tegorocznego laureata Paszportu „Polityki” Łukasza Orbitowskiego (vide: również „BIK” 9/2015) od warszawskiej oficyny Od deski do deski Tomasza Sekielskiego, a także świetna Przerzutka Marcina Karnowskiego ogłoszona przez Bydgoską Fundację Wolnej Myśli. W kategorii „poziom edytorski” Strzała ugodzić może komiks Macieja Jasińskiego i Jacka Przybylskiego pt. Józef Makowski – Mój Dziennik (vide: „BIK” 10/2015). Niechaj zwycięży najlepszy!
Projekt okładki: Radosław Drwęcki

Działy:

Kino Orzeł - logo200p