„Kraj naszej wyobraźni… Wystawa malarstwa i rysunku Teofila Ociepki w 125. rocznicę urodzin artysty”

Wystawy | 
18:00, piątek, 22 kwietnia 2016 - niedziela, 31 lipca 2016

Ekspozycja prezentuje sylwetkę jednego z najciekawszych, obok Nikifora, polskich artystów malarzy tzw. naiwnych XX wieku – Teofila Ociepki. Jest to pierwsza retrospektywna wystawa twórczości tego wyjątkowego malarza w bydgoskim Muzeum, a druga (po 45 latach) w naszym mieście. Składa się z 38 obrazów, 12 rysunków, 6 listów napisanych przez artystę oraz z czarno-białych zdjęć z lat 1960-1962 autorstwa Anny Chojnackiej. Dowiadujemy się z nich nie tylko, jak wyglądał Teofil Ociepka, ale w jakim otoczeniu żył, mieszkał, pracował i tworzył. 50 prac – obrazów i rysunków, prezentowanych w układzie chronologicznym – ilustruje 41 lat twórczości artysty. Najstarszy rysunek pochodzi z 1935 r. Najmłodsze prace to trzy rysunki z 1976 r. oraz obraz z 1975 r. Prezentowane prace ilustrują kilka kręgów tematycznych poruszanych przez malarza. Składają się na nie prace niosące treści metafizyczne, mówiące o tajemnicy istnienia i poszukiwaniu prawdy; obrazy inspirowane wydarzeniami przytaczanymi w Biblii; kompozycje obrazujące świat baśni i legend śląskich oraz związane z realiami życia na Śląsku; dzieła przedstawiające wyobrażone życie na Saturnie; prace przedstawiające podszytą tajemniczym nastrojem dżunglę; wizerunki, których genezą były osobiste przeżycia artysty, czy obrazy namalowane na zamówienie.
Udostępnione na wystawie listy Teofila Ociepki dotyczą twórczości malarskiej artysty. Na monitorze usytuowanym w przestrzeni wystawienniczej prezentowany jest film powstały w 1961 r. w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Na ekranie pojawia się także animacja filmowa, inspirowana obrazami Ociepki.


 

27 kwietnia o godz. 17 zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Kraj naszej wyobraźni… Wystawa malarstwa i rysunku Teofila Ociepki w 125. rocznicę urodzin artysty”. Prezentacji dokona jej autorka, kustosz Maria Flinik-Huryn. Wstęp wolny.


 

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start