Na początek...

Michał Tabaczyński Michał Tabaczyński Fot. Dariusz Gackowski

Już, już jesteśmy na progu. Nie, proszę Państwa, nie mam na myśli progu jakiejś kulturowej czy cywilizacyjnej katastrofy (nie żebym ją wykluczał, ale nie o nią mi teraz idzie). Jesteśmy już na progu wiosny. Albo odwrotnie: wiosna jest już na naszym progu. Już wita się z gąską (o ile możemy tak pieszczotliwie o sobie myśleć, ale w Kujawsko-Pomorskiem to może akurat). Wiosna wymaga od nas niewiele, wymaga otwartości, otwarcia.

Było takie stare opowiadanie Olgi Tokarczuk, w którym pisała – metaforycznie, rzecz jasna, dość subtelnie – o pewnym syndromie zamknięcia w historii, w pewnej tradycji. Upraszczam, ale tak to można zinterpretować. Para kupuje sobie szafę, odnawia ją i wreszcie – przeskakuję kilka etapów ich zbliżania się do szafy – w tej szafie zamieszkują. Szafa staje się czarną dziurą, giną w niej bohaterowie tej historii, odstrasza promienie słońca od okien mieszkania, na wszystkim osiada kurz.

Wiosną pozostaje wezwać Państwa: porzućmy nasze szafy, wyjdźmy z nich! Poza, na zewnątrz!

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start