Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej: Lengyel, Magyar – két jó barát

:, czwartek, 24 marca 2016

Program uroczystości:

  • Godz. 15.30, Ogród Botaniczny UKW (wejście od ul. Chodkiewicza 30)

Spotkanie przy dębach symbolizujących braterstwo Polski i Węgier, zasadzonych w 2012 r.

 

  • Godz. 16.15 Biblioteka UKW, ul. Szymanowskiego 3 (I piętro)

Otwarcie wystawy: Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi – polowe i inne historie, 1914–1915
„Wystawa składa się z 24 kolorowych plansz w jednolitej szacie graficznej, prezentuje specjalnie w tym celu przygotowane dzieła 10 znanych węgierskich rysowników komiksu zrzeszonych w Węgierskim Stowarzyszeniu Komiksowym. Podstawę jej stanowią zapiski i relacje z frontu galicyjskiego ówczesnego korespondenta wojennego Ferenca Molnára (autora powieści „Chłopcy z Placu Broni”) oraz wojenne zapiski prof. Lajosa Szádeczkyego Kardossa z lat 1914-1915. Wybrane fragmenty wymienionych książek posłużyły rysownikom do stworzenia krótkiego komiksu wraz z odpowiednim tekstem o polskich miastach na linii frontu. Komiksowa forma ekspozycji jest znakomitą, atrakcyjną lekcją historii, zarówno dla młodego i starszego pokolenia”. Główny organizator: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie).

 

  • Godz. 16.45, Aula Biblioteki

Wystąpienia gości / Koncert okolicznościowy / Multimedialna prezentacja „Wojsko węgierskie dawniej i dziś” – Dariusz Stopikowski (BTPW)


Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier.

Obchody przygotowano we współpracy z: Konsulem Honorowym Węgier w Bydgoszczy, Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.


 

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start