Tupot Poetycki – nie tylko slam

Zuzanna Szmidt, Mikołaj Zieliński Zuzanna Szmidt, Mikołaj Zieliński Fot. Michał Bukolt / Crocslide

19 grudnia ubiegłego roku w bydgoskim klubie Mózg odbył się pierwszy bydgoski slam zorganizowany z inicjatywy grupy Tupot Poetycki. Dotychczas w Bydgoszczy odbyło się kilka slamów, które to wydarzenia nie były jednak powiązane w żadną ciągłość, nie tworzyły cyklu i były organizacyjnie rozproszone. W obliczu zaistniałej niszy, celem Tupotu Poetyckiego, który prócz mnie składa się z młodej poetki warszawskiej Zuzanny Szmidt (wcześniej wchodziła w skład warszawskiej grupy Tumult Poetycki), jest organizacja cyklu comiesięcznych imprez poetyckich, których integralną częścią mają być rzeczone slamy.

Ogólnie rzecz ujmując, sama idea slamu poetyckiego jako takiego przedstawia się następująco: jest to publiczna rywalizacja poetów-performerów, najczęściej amatorów, z których każdy ma trzy minuty na zaprezentowanie swojego autorskiego utworu. Podczas takiej prezentacji używanie rekwizytów bądź instrumentów jest zabronione. Jury oceniające uczestników wybierane jest spośród publiczności. Zwycięzcy konkursu otrzymują nagrody pieniężne oraz rzeczowe. Pomysłodawcą tej formy spotkań poetyckich jest Marc Kelly Smith, robotnik i poeta z Chicago, który w 1984 roku zorganizował serię odczytów poezji w jazz clubie „The Get-Me-High Lounge”. Dzięki tym doświadczeniom w 1986 roku, w klubie „Green Mill” zorganizował on pierwszy w historii slam – The Uptown Poetry Slam.

Idea spotkań organizowanych przez Tupot Poetycki nie zamierza ograniczać się jednak tylko do samego konkursu. Każde takie spotkanie będzie również wzbogacone o koncert oparty na założeniu połączenia słów z muzyką w sposób wypracowany i jednorodny bądź też nieoczekiwany i eksperymentalny. Na grudniowym spotkaniu tę rolę spełniła efemeryczna formacja ZSSZ złożona z trzech muzyków-multiinstrumentalistów, będących również poetami – Rafała Skoniecznego, znanego z zespołów Rara i Hotel Kosmos, rezydującego obecnie w Gdańsku, Szymona Szwarca, stojącego na czele zespołów Jesień i Święto Zmarłych, mieszkającego w Toruniu, oraz mnie samego. Instalacja słowno-muzyczna wykonana tegoż wieczoru opierała się na wolnej improwizacji z udziałem klasycznego tekstu Pieśni o Rolandzie w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Przy organizacji tego typu spotkań interesuje nas przede wszystkim aktywizacja młodych ludzi interesujących się literaturą i szeroko pojętą poezją, którzy mogą dzięki temu uzyskać szansę na zaprezentowanie publicznie własnej twórczości oraz skonfrontowanie jej zarówno z innymi początkującymi twórcami, jak i potencjalnymi odbiorcami. W przyszłości planujemy również zapraszanie do udziału w kolejnych edycjach spotkania co ciekawszych postaci z pogranicza świata literackiego i muzyki, co zapewne stanie się interesującym urozmaiceniem cyklu.

Drugi mózgowy slam poetycki miał miejsce 30 stycznia. Wydarzeniem słowno-muzycznym towarzyszącym slamowi była tym razem prezentacja przez Jakuba Zielińskiego fragmentów eposu babilońskiego Enuma elisz traktującego o stworzeniu świata, na tle dźwięków emitowanych za pośrednictwem instrumentów akustycznych przez Kubę Ziołka oraz mojej skromnej osoby. Po koncercie wyjątkowo odbył się Wieczór Muzyki Improwizowanej z udziałem doświadczonych muzyków z Bydgoszczy i nie tylko.


Osoby chętne do wzięcia udziału w przyszłych edycjach slamu prosimy o zgłaszanie się drogą mailową ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ). Będzie to również możliwe za każdym razem na miejscu zdarzenia, pół godziny przed jego rozpoczęciem. Zgłoszenia pomysłów na ilustrację słowno-muzyczną przyszłych spotkań poetyckich prosimy kierować na mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Zachęcamy do uczestnictwa osoby również spoza Bydgoszczy. Zaznaczamy również, że warto przygotować więcej niż jeden tekst, gdyż wyłonienie zwycięzcy odbywa się w trzech etapach.


 

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Luty 2016 Tupot Poetycki – nie tylko slam