Powrót Bydgoszczy do Macierzy

12:00, środa, 20 stycznia 2016

Prezydent Bydgoszczy oraz Miejskie Centrum Kultury zapraszają na obchody upamiętniające powrót Bydgoszczy do Macierzy

96 lat temu Bydgoszcz powróciła do Polski na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego. Zima 1920 roku nie należała do łagodnych – ciepłe płaszcze żołnierskie, pelisy i szuby cywilów, podbite futrem szynele oficerów… Bydgoszcz była jednak zdecydowanie miastem o gorącym „klimacie wewnętrznym”. Oto, po wiekowym panowaniu, dobrze zorganizowany aparat pruski musi ustąpić pod naporem siły podskórnej, żywiołowej, powstańczej… Ustąpić Polakom. Powstanie Wielkopolskie zatrzymało się u wrót garnizonowej, pruskiej Bydgoszczy. 20 stycznia 1920 roku doszło do swoistej honorowej kapitulacji Niemców – nasze oddziały weszły do miasta, dzień wcześniej oddanego Polakom w zarząd komisaryczny. Wystarczyłaby zapewne jedna iskra, jedna uliczna awantura, aby emocje wzięły górę nad rozsądkiem i zmiana władzy skończyła się małą wojenką, strzelaniną. „Nie ujawniajmy emblematów polskich przed główną uroczystością” – napominały wszak dziatwę szkolną ówczesne gazety. Na szczęście honor i spokój zwyciężyły – co może być powodem do dumy bydgoszczan wszystkich narodowości! Radosne zatem przed nami święto – już niebawem, tuż.


 

Program obchodów 20 stycznia 2016 roku:
(na wszystkie wydarzenia wstęp wolny)

  • Godz. 12.00 – Msza Święta w Katedrze Bydgoskiej

Bezpośrednio po mszy nastąpi przemarsz wojskowy na Stary Rynek, przed tablicę upamiętniającą wydarzenia z 1920 roku, gdzie odbędą się uroczystości połączone z inscenizacją historyczną.

W ramach widowiska przeniesiemy się w czasie do lat dwudziestych. Zobaczymy i usłyszymy postacie sprzed lat.
Całość relacjonowana będzie widzom przez historycznych dziennikarzy. Specjalnie przystrojona tego dnia choinka będzie hołdem dla mieszkańców miasta A.D. 1920.

  • Godz. 16.00 – otwarcie wystawy „96. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy” na barce „Lemara”

Zapraszamy Państwa na barkę „Lemara”, gdzie w jednej z ładowni zostanie otwarta wystawa poświęcona historii Powrotu Bydgoszczy do Macierzy.


 

STWÓRZ Z NAMI WYSTAWĘ – PRZYNIEŚ DO NAS HISTORIĘ

Jeśli posiadasz w domowych zbiorach fotografie, ubrania, gazety, listy lub inne pamiątki historyczne pochodzące z początku XX wieku, zachęcamy Cię do stworzenia z nami niezwykłej wystawy, która przeniesie zwiedzających wprost do 1920 roku.
Na wszystkie przedmioty czekamy w Miejskim Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12) do 15 stycznia 2016 roku. W celu ustalenia szczegółów prosimy o kontakt telefoniczny: 519 346 571. Eksponaty zostaną zwrócone po zamknięciu wystawy na początku marca 2016.

Wystawa będzie czynna od 20.01 do 29.02.2016 roku w godzinach otwarcia barki „Lemara”.

 

  • Godz. 18.00 – koncert „Kolędarium Polskie” w Katedrze Bydgoskiej

Niecodzienne to słowa i w niecodziennej wyśpiewane sytuacji. Widzowie, którzy niebawem będą nucili „Cichą noc” podczas wigilijnej wieczerzy, tym razem wspólnie zasiądą w innym miejscu, w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja, by ulec magii prostej kolędy powstańczej.

Zwykle podczas tego koncertu widzowie śpiewają wraz z wykonawcami i nie kryją łez. Nic dziwnego, bowiem trudno jest oprzeć się urokowi tak wzruszającego przedsięwzięcia, jakim jest koncert „Kolędarium Polskie”, prezentujący zapisany w kolędach obraz naszej polskiej historii.

Wraz z Zespołem Pieśni i Tańca „Płomienie” z Bydgoszczy pracującym pod kierunkiem Izabeli Grochowskiej, Chórem „Fordonia” Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w Bydgoszczy pod dyrekcją Mariana Wiśniewskiego, Zespołem Muzyki Dawnej „Fresca Voce” z MDK nr 5 w Bydgoszczy prowadzonym przez Michalinę Spychalską widzowie mogą współuczestniczyć w polskim kolędowaniu, które śmiało można nazwać najwspanialszą, bo cudownie uzdrawiającą sfrustrowane dusze, lekcją patriotyzmu.

Jest to opowieść o najtrudniejszych dla Polaków chwilach – ich płonnych nadziejach na odzyskanie wolności, która wciąż musiała czekać, powstańcach tułaczach, zesłańcach na Sybir, żołnierzach nucących kolędy w okopach i legionistach. Mówią też o marzycielach chcących budować szklane domy i nękanych przez Niemców warszawskich powstańcach.
Jakże wzruszająco brzmi gorzka prawda o latach terroru, odwilży, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981 i o kolędach „śpiewanych w polskich więzieniach dla Polaków”.

Towarzyszą jej napisane w 1981 roku przez internowanych z Załęża, śpiewane na melodię „Cichej nocy”, słowa:
„Wojenny czas, grobowy czas.

Znowu tłamszą duszę w nas.
Lecz słonecznych dni sierpniowych
Nikt nam nie wybije z głowy
Wolność nam się śni
Więc jej otwórz drzwi”.

Kierownik muzyczny, Marian Wiśniewski, którego aranżacje ożywiają całość ciekawymi rozwiązaniami harmonicznymi, z wielką pasją prowadzi wykonawców po zawiłej historii Polski z kolędami na ustach. Prezentowanym utworom nadaje tak żarliwe i przekonujące brzmienie, że porywają słuchaczy do wspólnego śpiewu.

Widzowie na pewno długo pozostaną pod urokiem tego koncertu, w którym tradycja splata się z teraźniejszością, a przy wspólnym stole obok wykonawców zasiadają widzowie – razem współtworząc ten przepojony patriotyzmem spektakl.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start