Odnotowano...

Liczba π w bibliotece

24 października w Bibliotece Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy (Stary Rynek 24) odbyło się spotkanie autorskie z malarką i graficzką Moniką Aleksandrowicz, połączone z promocją jej książki pt. Semiografia. Wydawnictwo to stanowi część międzynarodowego przedsięwzięcia interdyscyplinarnego pn. „BRUMBA – Jedność słowa z przestrzenią zapisu. Cykl wydawnictw literackich” (brumba.org). Książka Aleksandrowicz, zbudowana na bazie złotych proporcji i liczbie π, jest ukłonem w kierunku tradycji projektowania książek. Graficzny zapis zastosowanych w projekcie specjalnych znaków zupełnie odbiega od formalnych założeń budowania treści i sensu. Obiekt, czyli znak graficzny, wchodząc w relację z innymi znakami, zmienia swoją formę, stając się nowym znakiem. Zwielokrotnienie tego procesu zmienia jego pierwotny kształt, a w relacji z innymi – nadbudowuje go i określa na nowo.

 


 

AFRYKA PREVIEW awersAfryka na Podkarpaciu

Pod koniec października sztuka bydgoskiego Teatru Polskiego Afryka zdobyła – „za błyskotliwą, przejmującą i odważną, choć świadomą swej ułomności, próbę opowiedzenia o tym, o czym opowiedzieć się nie da” – grand prix Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Nowego Teatru. Nagrodę indywidualną przyznano Bartoszowi Fąckowiakowi – za reżyserię najlepszego spektaklu. Twórcy i aktorzy Afryki otrzymali jeszcze szereg innych wyróżnień, m.in.: nagrodę za najlepszą dramaturgię otrzymała autorka sztuki Agnieszka Jakimiak; nagrodę za najlepszą rolę kobiecą odebrała Sonia Roszczuk; Piotra Wawra nagrodzono za najlepszą rolę męską; w końcu – przyznana została nagroda dla całego zespołu aktorskiego – za „stworzenie spójnej kreacji zbiorowej, której przyświecał niezwykły dystans, humor i autoironia”. Serdecznie gratulujemy!


 

3moonboysZnakomite koncerty w kamienicy

4 listopada w Kamienicy 12 (ul. Poznańska 12) odbył się koncert tria Rafała Gorzyckiego – bydgoskiego perkusisty, lidera i kompozytora. Jego najnowszy projekt to trio odkrywające zupełnie nowe brzmienie i styl tego artysty. Muzyka zespołu jest bardziej dostępna niż ta, z którą kojarzyliśmy dotąd twórczość Gorzyckiego – posiada walor wręcz komercyjny. Tym razem artysta zaprosił do współpracy młodego gitarzystę Marka Malinowskiego oraz Wojtka Woźniaka – basistę znanego choćby z zespołu Variété. To zupełnie nowa odsłona zainteresowań lidera i jego kompanów. Premiera albumu Playing planowana jest na zimę przełomu 2015 i 2016 roku.

27 listopada natomiast odbył się niezwykły koncert 3moonboys, promujący wydawnictwo Linia nr 8, będące efektem współpracy bydgoskiego zespołu oraz islandzkiego duetu Panos From Komodo w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia „BRUMBA”. „Opowiada ono o życiu jako podróży tramwajem, od pętli do pętli. Jeśli kopnąć ósemkę w głowę na tyle mocno, że przewróci się na bok, wówczas trasa staje się nieskończenie długa” – enigmatycznie mówią o płycie jej autorzy. „Na historię składają się warstwy: słowna, dźwiękowa, muzyczna, dotykowa i wizualna, które stanowią nierozerwalną całość. Przenikaniu dyscyplin towarzyszy spotkanie różnych typów wrażliwości: polskiej i islandzkiej” – dodają. Autorem konceptu i części tekstowej jest Marcin Karnowski.

Więcej z tym numerze: Kantor w śródmieściu »

Kino Orzeł - logo200p