Odnotowano...

Stary Fordon tętni życiem

W dniach 25–26 września m.in. w starofordońskiej synagodze (ul. Bydgoska 22) miał miejsce artystyczny weekend. W sobotę koncert dali tam: związany z projektami Shofar, Alte Zachen i Wovoka Raphael Rogiński wraz z formacją Cukunft, w niedzielę natomiast – Jorgos Skolias z braćmi Olesiami. Odbyło się także spotkanie mieszkańców dzielnicy i prezentacja prac nad społeczną strategią rewitalizacji Starego Fordonu; otwarto też nową miejscówkę – Warsztat (ul. Bydgoska 26). W niedzielę 18 października z kolei, w kawiarni Café Rynek (Rynek 6) odbyło się spotkanie z artystką Dorotą Podlaską, podczas którego można się było dowiedzieć, jak i co gotowano w PRL-u, posmakować przygotowanych na kulinarnych warsztatach (które odbyły się dzień wcześniej w, nomen omen, Warsztacie) smakołyków w stylu peerelowskim oraz poznać tajniki sztuki Doroty Podlaskiej.

 


 

fot. Paweł MalinowskiMały Berlin: Flohmarkt na Gimnazjalnej

W dniach 26 września i 10 października w kawiarni Landschaft (ul. Gimnazjalna 6) odbyły się dwie pierwsze edycje nowej społecznej inicjatywy – Pchlego Targu Bydgoszcz. Jak wspominają organizatorzy: „Było trochę ciuchów, trochę płyt i książek, trochę słońca i mnóstwo uśmiechniętych twarzy”. Więcej zdjęć i informacji o przyszłych małoberlińskich „bazarach z pchłami” znajdziecie na: www.facebook.com/pchlitargbydgoszcz oraz www.instagram.com/pchlitarg.


 

muralTPBWielkie oko już patrzy

27 września na ścianie kamienicy stojącej u zbiegu al. Mickiewicza i ul. Gdańskiej 68, w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce, uroczyście odsłonięto mural Przeżyjemy w teatrze, zaprojektowany przez Kubę Woynarowskiego, twórcę komiksów, filmów, autora m.in. instalacji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji w 2014 r. i laureata Paszportu „Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. Według tego samego szablonu, dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Teatralnego, powstały też, lub dopiero powstaną, murale w Słupsku oraz Gorzowie Wlkp. Wernisaż wielkoformatowego malowidła zakończył showcase Polska New Theatre.


 

gwarabydgoszczan mPogwarzmy po bydgosku

Jeszcze we wrześniu ukazała się książka Andrzeja S. Dyszaka pt. Gwara miejska bydgoszczan. Składa się ona z dwóch części: opisu merytorycznego bydgoskiej gwary miejskiej i słownika. W pierwszej części autor przedstawił najpierw samą Bydgoszcz poprzez jej historyczno-kulturowo-językowe wyróżniki i obraz tego miasta zawarty w kilku powieściach, których jest ono swoistym bohaterem, by następnie przejść do charakterystyki gwary bydgoskiej, dla której wstępem są rozważania o niej wśród odmian polszczyzny. Część druga została opracowana jako słownik w układzie rzeczowym.


 

do Księgarni63Domowy klimat w księgarni w Osielsku

3 października Księgarnia63 (ul. Szosa Gdańska 49) świętowała 63 dni swojego istnienia. Ta nowa podbydgoska inicjatywa nie jest jednak konwencjonalną księgarnią – można tu m.in. posłuchać muzyki z winylowych płyt, zagrać w gry planszowe, podziwiać twórczość lokalnych artystów i napić się dobrej kawy. Autorom tego (wciąż) nietypowego przedsięwzięcia życzymy kolejnych udanych wielu dni działania!

 

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start