Szarża Beaty
Znana bydgoska wokalistka Beata Lewińska stawia sobie coraz ambitniejsze cele. Po zmierzeniu się z repertuarem Marleny Dietrich i Edith Piaf zamierza zmierzyć się z samą… Ewą Demarczyk. Dostała już zgodę od nadwornego kompozytora piosenkarki – Zygmunta Koniecznego. Może już zatem p. Beata śmiało wsiadać na „Karuzelę z madonnami”. Chce jeszcze tylko wpaść „na dzień do Tomaszowa”, by znaleźć tam jakiegoś „Skrzypka Hertzowicza”.
Niebo-piekło
Do bydgoskich festiwali: muzycznego, operowego i teatralnego, dołączył Festiwal Pamięci Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Po wmurowaniu tablicy pamiątkowej został zasadzony dąb Sulimowy i zrealizowany „Most…” audiobookowy. Patrzący na to z niebiańskich zaświatów pisarz może dostać prawdziwego zawrotu głowy, popaść w grzeszną pychę i zostać strąconym do piekła.
Obława na Wiesława
Po stwierdzeniu przez Wiesława Trzeciakowskiego (w zbiorze esejów „Śpiew odchodzących”), iż pozbawione idealizmu wiersze nie są poezją, a tylko „zapiskiem takim samym jak kwit handlowy czy opis choroby krowy” – kilku uprawiających tzw. mały realizm bydgoskich poetów zamierza wytoczyć p. Wiesławowi proces o pomówienie, a jeden zamierza go nawet… wyzwać na ubitą ziemię.
Lusterko wsteczne /-25/
Ćwierć wieku temu (listopad 1990)
- W ramach IX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej doc. Henryk Dubowik mówił o „Dziejach dawnej książki religijnej”, a Teatr Polski zapraszał na „Dialogi karmelitanek” G. Bernanosa.
- Państwowa Opera w Bydgoszczy zapraszała na premierę „Barona cygańskiego” (w wersji oryginalnej) pod muzycznym kierownictwem R.J. Delekty i z choreografią K. Gruszkówny.
- Plastyczne widzenie „Relacji odniesień” przedstawił w Galerii Autorskiej Kaji i Solińskiego – Wojciech Nadratowski.
- O swojej książce poświęconej Halinie Poświatowskiej mówiła w MDK-2 poetka Małgorzata Szułczyńska.
- Członek Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej w Bydgoszczy Władysław Sinkiewicz optował za powołaniem Fundacji Bydgoskiej Kultury. Wspierali go w tym dyrektorzy – Andrzej Szwalbe (FP) i Andrzej M. Marczewski (TP).