bydgoski insynuator kulturalny: Mało odpowiedzialny organ Zdzisława Prussa (137)

Zdzisław Pruss Zdzisław Pruss

Wystawa na czasie

Po dłuższej nieobecności na wystawowych salonach nestor bydgoskich plastyków Stanisław Lejkowski pojawił się w „Kantorku” ze swoimi „Znakami czasu”. Tytuł ekspozycji był nader trafiony, bo od niepamiętnych czasów znakiem szczególnym p. Stanisława jest to, że czas w ogóle go się nie ima!

 

Nazwiska na torowiska

Wiele wskazuje na to, że zmierzające w kierunku Fordonu tramwajowe swingi ochrzczone zostaną nazwiskami zasłużonych bydgoszczan. Tak więc będziemy mogli w jedną stronę przejechać się Turwidem, a wracać Kocerką, a gdyby Grzymała-Siedlecki uciekł nam sprzed nosa, to spokojnie poczekamy na Rejewskiego albo Morozowiczową.

 

Szarża Beaty

Znana bydgoska wokalistka Beata Lewińska stawia sobie coraz ambitniejsze cele. Po zmierzeniu się z repertuarem Marleny Dietrich i Edith Piaf zamierza zmierzyć się z samą… Ewą Demarczyk. Dostała już zgodę od nadwornego kompozytora piosenkarki – Zygmunta Koniecznego. Może już zatem p. Beata śmiało wsiadać na „Karuzelę z madonnami”. Chce jeszcze tylko wpaść „na dzień do Tomaszowa”, by znaleźć tam jakiegoś „Skrzypka Hertzowicza”.

 

Niebo-piekło

Do bydgoskich festiwali: muzycznego, operowego i teatralnego, dołączył Festiwal Pamięci Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Po wmurowaniu tablicy pamiątkowej został zasadzony dąb Sulimowy i zrealizowany „Most…” audiobookowy. Patrzący na to z niebiańskich zaświatów pisarz może dostać prawdziwego zawrotu głowy, popaść w grzeszną pychę i zostać strąconym do piekła.

 

Obława na Wiesława

Po stwierdzeniu przez Wiesława Trzeciakowskiego (w zbiorze esejów „Śpiew odchodzących”), iż pozbawione idealizmu wiersze nie są poezją, a tylko „zapiskiem takim samym jak kwit handlowy czy opis choroby krowy” – kilku uprawiających tzw. mały realizm bydgoskich poetów zamierza wytoczyć p. Wiesławowi proces o pomówienie, a jeden zamierza go nawet… wyzwać na ubitą ziemię.Lusterko wsteczne /-25/

Ćwierć wieku temu (listopad 1990)

  • W ramach IX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej doc. Henryk Dubowik mówił o „Dziejach dawnej książki religijnej”, a Teatr Polski zapraszał na „Dialogi karmelitanek” G. Bernanosa.
  • Państwowa Opera w Bydgoszczy zapraszała na premierę „Barona cygańskiego” (w wersji oryginalnej) pod muzycznym kierownictwem R.J. Delekty i z choreografią K. Gruszkówny.
  • Plastyczne widzenie „Relacji odniesień” przedstawił w Galerii Autorskiej Kaji i SolińskiegoWojciech Nadratowski.
  • O swojej książce poświęconej Halinie Poświatowskiej mówiła w MDK-2 poetka Małgorzata Szułczyńska.
  • Członek Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej w Bydgoszczy Władys­ław Sinkiewicz optował za powołaniem Fundacji Bydgoskiej Kultury. Wspierali go w tym dyrektorzy – Andrzej Szwalbe (FP) i Andrzej M. Marczewski (TP).
Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Listopad 2015 bydgoski insynuator kulturalny: Mało odpowiedzialny organ Zdzisława Prussa (137)