Odnotowano...

Depresja w kamienicy

W dniach 31 sierpnia – 12 września w klubokawiarni Comics Soon Coffee przy ulicy Długiej 5 można było oglądać wystawę oryginalnych, unikatowych plansz do komiksu Jacka Przybylskiego i Macieja Jasińskiego Józef Makowski – Mój dziennik. 12 września natomiast w Kamienicy 12, a dokładniej – w klubie Towarzyska Kafe – przy ulicy Poznańskiej miał miejsce Bydgoski Konwent Komiksu i Gier – coroczne święto miłośników wszelkiego rodzaju – jak sama nazwa wskazuje – gier i komiksów. Niemal dwa tygodnie wcześniej, również w Kamienicy 12, lecz tym razem w klubie czytelniczym TuCzyTam, w niedzielę 30 sierpnia o godzinie 19 odbyło się spotkanie z bydgoskim szachistą i poetą Mariuszem Stoppelem w związku z premierą jego projektu multimedialnego zatytułowanego The Presja.

 


 

Prus w Bydgoszczy

5 września odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiego Narodowego Czytania zainicjowanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Byli już Mickiewicz, Fredro i Sienkiewicz. W tym roku przyszedł czas na Aleksandra Głowackiego, to jest – Bolesława Prusa. Cała Polska czytała jego Lalkę, której, mimo że jest szkolną lekturą obowiązkową, nie da się znienawidzić. W grodzie nad Brdą, na pokładzie barki „Lemara”, w samo południe powieść czytali bydgoscy urzędnicy, dziennikarze oraz przedstawiciele instytucji kultury, a cztery godziny później, o 16, w emcekowym kinie Orzeł obejrzeć można było doskonałą filmową twórczą adaptację Lalki w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1968 roku. Na koniec, o 19.30, wystąpił teatr improwizowany wymyWammy wraz z gościem specjalnym – grupą Kaloryfer impro. Było bardzo pozytywnie, czy też raczej – pozytywistycznie.


Pisarz na salonach

8 września Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie ogłosiła wyniki XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Szaloma Asza na opowiadanie o tematyce dowolnej. Jury w składzie: Anna Janko, Tomasz Jastrun i Anna Bolecka, po zapoznaniu się z pracami konkursowymi w liczbie 131 opowiadań, III nagrodę – w wysokości 2000 złotych – przyznała pochodzącemu z Bydgoszczy Tomaszowi Krasińskiemu. Wcześniej, w lipcu tego roku, młody autor zgarnął też III nagrodę w łódzkim XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Zbigniewa Dominiaka „Moje Świata Widzenie”, a w czerwcu zakwalifikował się do finału VII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza w Radomsku, w którego jury zasiadali m.in. poeci Bohdan Zadura i Dorota Koman. Szanowny autorze, jeśli to czytasz – gratulujemy!


Się nam wydaje…

Na początku września ukazała się książka Wiesława Trzeciakowskiego Śpiew odchodzących (czyli o tym, że literatura nie jest z tego świata) – zbiór artykułów i szkiców literackich dotyczących m.in. Zygmunta Krasińskiego, Hermana Hessego, Stefana Żeromskiego, Czesława Miłosza czy Georga Trakla. Jak zapewnia autor we wstępie, teksty te publikowane były w czasopismach i książkach uniwersyteckich – jako pokłosie konferencji naukowych i wykładów, na które życzliwie i przyjaźnie był zapraszany. Tom zawiera też osobiste przemyślenia pisarza „dotyczące chrześcijaństwa, kultury europejskiej, ważnych zjawisk i postaci naszego świata”. Ideą przyświecającą książce jest powtórzone za Simone Weil stwierdzenie, że twórczość nieprowadząca do Boga jest pozbawiona wartości. Kanały dystrybucji dzieła pozostają nieznane.

Kino Orzeł - logo200p