Odnotowano: Nasi w Formie

Miłosz Waligórski, 32 ślady ku Miłosz Waligórski, 32 ślady ku

Urodzony w 1981 r. Bydgoszczy, a mieszkający obecnie w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji Miłosz Waligórski, slawista i hungarysta, tłumacz z węgierskiego, słowackiego i języków południowosłowiańskich, autor wielu przekładów poetyckich i laureat Nagrody im. Adama Włodka (2015) ustanowionej w testamencie Wisławy Szymborskiej, przygotowuje właśnie tom poetycki zatytułowany 32 ślady ku, który ukaże się nakładem szczecińskiego Wydawnictwa Forma jeszcze w tym roku. „Tom 32 ślady ku to wielowątkowa opowieść o ludziach i zdarzeniach, które zaskakują swoją nieoczywistością i wzbudzają bunt. Gniew jest najważniejszą emocją książki pulsującej od uczuć i oczekiwań na to, co ma nadejść. Autor skomponował tom precyzyjnie i drobiazgowo: odyseja rozpoczyna się od narracji o ojcu, a kończy informacją o kobiecie w ciąży. Nasz los to zdanie bez finału, każdy moment życia to ludzka inicjacja, wejście w nieodgadniony nurt egzystencji.

Pisać znaczy na nowo zaczynać swoje bytowanie, wędrować przez kraj uczuć i opowiadającego o nich języka, podróżować po cudnych manowcach przeżyć. Według poety zamieszkujemy sny psów, a wiersze są onirycznymi peregrynacjami. Miłosz Waligórski stworzył przedziwne, senne krajobrazy i historie, zapukał do drzwi horyzontu. Warto w ten świat się zanurzyć i przemierzać go w całej jego jaskrawości” – pisze w blurbie do książki historyk literatury, krytyk literacki i poeta Paweł Tański z Torunia, którego zbiór poezji pt. Spod siódmego żebra również ukaże się nakładem Formy jeszcze w 2015 r. Tański jest autorem książek o literaturze: W cieniu poematu. Emigracyjna poezja Mariana Czuchnowskiego (2003), Tradycja i talent.
Szkice o poezji emigracyjnej
(2006), Sandały Hermesa. Szkice o poezji (2008), Ja, motyl i inne szkice krytyczne (2010), Ślad. Świat poetycki Jerzego Hordyńskiego (2012) oraz tomów poetyckich: Ukryty pod topolami (1997), Zdania z wiśni (2000), Baśnie, głosy, przedmioty (2001), Ogrody toruńskie (2006), mikrotony (2011), a także współredaktorem i redaktorem prac zbiorowych, m.in. książki 2014. Antologia współczesnych polskich opowiadań. „W poezji Pawła Tańskiego obserwujemy kilka wzajemnie dopełniających się aktywności artysty, który ulega pokusie przekładu intersemiotycznego. Rywalizują ze sobą malarstwo i muzyka, ale ostatecznie ustępują dziedzinie trzeciej, którą jest sztuka słowa, znajdująca ujście właśnie w poezji” – napisał o Spod siódmego żebra Piotr Michałowski.

Działy:
Więcej z tym numerze: « Odnotowano: Inna Bydgoszcz

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Wrzesień 2015 Odnotowano: Nasi w Formie