Muszla Fest 2015

Rise Of The Northstar Rise Of The Northstar

Muszla Fest to rdzennie bydgoski festiwal z tradycjami. W tym roku odbędzie się już 13. edycja tej imprezy, która z roku na rok ewoluuje, rozrastając się, zarówno pod względem line-upu, jak i logistyki i uwarunkowań terenowych, przyciągając coraz większe rzesze miłośników szeroko pojętej muzyki undergroundowej. Nieinaczej będzie w tym roku.

Muszla Fest 2015, podobnie jak rok i dwa lata temu, odbędzie się w niezwykle urokliwej lokalizacji – na boiskach piłkarskich w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Lepszego miejsca na festiwal nie mogliśmy sobie wymarzyć: 15 minut od centrum Bydgoszczy trafiamy do miejsca otoczonego lasem, zielenią i zapachem lata. Bez problemu dojedziemy tam komunikacją miejską, a i pieszy spacer nie powinien zająć zbyt wiele czasu. Oczywiście dla zmotoryzowanych przygotowany zostanie parking (oddalony od miejsca festiwalowego o 5 minut spacerem), który bez problemu pomieści kilkaset aut. Dla przyjezdnych przygotowaliśmy również w pełni profesjonalne pole namiotowe z dostępem do sanitariatów i prądu (wszelkie szczegóły dotyczące zarówno pola, jak i opcji dojazdu na teren festiwalu znajdziecie na muszlowej stronie internetowej: www.muszlafest.pl, która również jest festiwalową nowością). Na terenie festiwalu, który w tym roku odbędzie się w dniach 21–22 sierpnia, podobnie jak rok temu, staną dwie sceny: główna oraz namiotowa. Koncerty na każdej z nich odbywać się będą naprzemiennie, dzięki czemu festiwalowa publiczność nie będzie mieć czasu na nudę. Na dziś wiemy na pewno, że na obu scenach pojawią się takie składy, jak: Stick To Your Guns (Kalifornia), Rise Of The Northstar (Paryż), Luxtorpeda (Poznań), Cela nr 3 (Grudziądz), Hidden World (Puławy), Deriglasoff Band (Warszawa), Lostbone (Warszawa), The Lowest (Warszawa), The Offenders (Berlin), Tides From Nebula (Warszawa), Drown My Day (Kraków), Bachor (Giżycko), Alians (Piła), Lowtide (Świecie), Butelka (Toruń), Inkwizycja (Kraków), Deathinition (Bydgoszcz), Groovemada (Bydgoszcz) oraz Trapped Inside Me (Bydgoszcz).

Konkurs

Przez blisko pół roku przyjmowaliśmy zgłoszenia od młodych zespołów z kraju i zagranicy na tegoroczny Konkurs w ramach Muszla Fest, który podobnie jak rok temu rozstrzygnie się w czasie trwania festiwalu. Pierwszego dnia (21 sierpnia) w namiocie zagrają kolejno trzy najlepsze (zdaniem niezależnego jury) zespoły konkursowe, spośród których publiczność i jurorzy wybiorą ten najlepszy. Już dziś wiemy, że o konkursowe laury zawalczą dwa warszawskie składy: ShuttUp i Jackalope Hunting Season oraz poznańska Szajba. Główne nagrody to darmowe nagranie płyty w A\V Studio Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz możliwość zagrania koncertu na dużej scenie drugiego dnia festiwalu (22 sierpnia). Zgłoszenia konkursowe spływały do ostatnich minut ostatniego dnia, a ich suma przerosła nasze najśmielsze wyobrażenia.

– Na konkurs, który odbywa się w tym roku po raz czwarty, zgłosiła się rekordowa liczba zespołów: 131 (!) – informuje Piotr Boleski, sekretarz konkursu. – To świadczy o tym, że zarówno sama impreza, jak i jej nazwa – Muszla Fest – odbiły się szerokim echem w całej Polsce. Jury miało niebywałą trudność w wyborze tylko trzech kapel z tych stu trzydziestu jeden, które zaprezentują się pierwszego dnia Muszli. Na szczęście podołali, a efekt tych trudnych wyborów ocenicie sami już pierwszego dnia festiwalu.

Nowości

Festiwalową nowością w tym roku jest Muszlowa rozgrzewka w dwóch wizualnych odsłonach. Pierwsza z nich to wystawa przygotowana wspólnie z jarocińskim Spichlerzem Polskiego Rocka, którą będzie można podziwiać we foyer Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy przy ul. Marcinkowskiego 12–14 przez cały tydzień poprzedzający festiwal i tydzień po nim, a więc w dniach 17–30 sierpnia 2015. Druga odsłona rozgrzewki to rozgrzewka filmowa: w dniach 17–19 sierpnia 2015 w kinie Orzeł MCK odbędą się pokazy filmów związanych z polskim undergroundem muzycznym. Już dziś wiemy na pewno, że na ekranie kina Orzeł zobaczymy dwa znakomite obrazy: Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka oraz Punk Rock Według Złodziei Rowerów. Te filmowe dni wypełnimy również krótkimi metrażami opowiadającymi, poprzez ruchome obrazy, wypowiedzi i archiwalne zdjęcia historię festiwalu w Jarocinie praktycznie rok po roku – od momentu jego powstania po dziś dzień.

Na tym jednak nie koniec festiwalowych nowinek.

– Na pewno rewolucją w tym roku są bilety, które moim zdaniem sprawiają, że po raz pierwszy w historii Muszla Fest można nazwać pełnoprawnym festiwalem, przynajmniej w moim odczuciu – twierdzi Krzysztof Kornak z Rebel Music BDG, pomysłodawca i główny organizator Muszla Fest. – Biletowanie to jedyna możliwość, żeby festiwal mógł się rozwijać. Poza tym mamy poczucie, że jeśli ludzie płacą, nawet niewygórowane przecież pieniądze za bilet, to nieco bardziej szanują to, co za to dostają. Nie chodzi o to, żeby utrudniać publiczności udział w imprezie, ale zapraszamy raczej tych, którzy wiedzą, czego chcą i tego oczekują. Oczywiście zapraszamy również wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić na żywo muzykę, której na co dzień nie słuchają, bo ceny biletów są zdecydowanie przystępne, a to, co oferujemy za tę cenę, jest naszym zdaniem naprawdę OK.

Kosmetyczne zmiany

Delikatnym zmianom poddany zostanie również teren festiwalu i pewna jego logistyka, ale nie bójcie się, jeśli byliście na Muszli w zeszłym roku, to z pewnością bez trudu odnajdziecie się i w tym na boiskach piłkarskich w Myślęcinku.

– Jeżeli chodzi o sam teren festiwalu, to w stosunku do zeszłego roku zmiany będą raczej kosmetyczne – zapewnia Krzysztof Kornak. – Liczymy, że nieco bardziej oblegane będzie pole namiotowe, usprawnimy i wydłużymy godziny działania strefy gastronomicznej. Reszta raczej po staremu – ci, którzy byli w zeszłym roku, wiedzą, czego mogą się spodziewać. W kwestii muzyki, która na Muszli jest przecież najważniejsza, dla publiczności dostępne będą dwie sceny – główna i namiotowa, w których muzyka grać będzie naprzemiennie. Tych, którzy nie byli, zapraszamy, bo wiem, że zaoferujemy im festiwal na wyśmienitym poziomie artystycznym.

Bilety/karnety:

Jak już wspominał Krzysztof, ich ceny są bardziej niż przystępne: do końca maja dwudniowy karnet kosztował jedyne 30 zł, a w czerwcu cena ta wzrosła do złotych 40. W lipcu i do połowy sierpnia cena wynosi 50 zł, zaś w czasie festiwalu kosztować będą 60 zł. Sprzedaż biletów jednodniowych (na każdy z festiwalowych dni osobno) ruszyła 1 czerwca – od tego momentu do końca lipca cena jednego biletu wynosiła 30 zł, zaś od 1 sierpnia można je będzie nabyć za 40 zł. Bilety dostępne są na stronie www.ticketpro.pl oraz w punktach stacjonarnych na terenie całego kraju.

Organizatorzy

Na koniec warto wspomnieć, że Muszla Fest, niezmiennie od 13 lat, organizowana jest wspólnymi siłami Rebel Music BDG oraz Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (wcześniej MOK). Festiwal nie odbyłby się również, gdyby nie finansowe wsparcie Biura Promocji Miasta Bydgoszczy.


 


 

Festiwal Muszla Fest 2015

Imprezy towarzyszące


17.08 -19.08 Muszla Fest Filmowo vol. 1 – Kino Orzeł

Repertuar:

Za to, że żyjemy, czyli punk z Wrocka

Punk Rock Według Złodziei Rowerów - historia nieistniejącego już zespołu Złodzieje Rowerów

PŁYŃ POD PRĄD - Jarocin. 1969-1980.
Film poświęcony historii jarocińskich Wielkopolskich Rytmów Młodych. Przegląd odbywał się przez całe lata 70. i z roku na rok stawał się coraz ważniejszą imprezą na muzycznej mapie kraju. O powstaniu WRM i ich znaczeniu dla późniejszego Festiwalu w Jarocinie, opowiadają uczestnicy, organizatorzy i mieszkańcy, a także czarno-białe kroniki nakręcone przez JAR - klub filmowy działający w Jarocinie.


BLUES BEZ PIENIĘDZY - Jarocin. 1980-1982.
Rok 1980 jest przełomowy nie tylko dla Polski, ale także dla polskiego rocka. Wybucha boom rockowy, a w Jarocinie XI edycja WRM jest jednocześnie I Ogólnopolskim Przeglądem Muzyki Młodej Generacji. Zmiana formuły festiwalu i przeniesienie go na czerwiec powodują dużo większą popularność imprezy. Gwiazdy Jarocina tego czasu to Dżem, TSA, Ogród Wyobraźni. Na polskiej scenie pojawiają się buntownicy z nurtu punkrockowego.


DZIECI REWOLUCJI PIJĄCE MLEKO - Jarocin. 1983-1986.
Wyjątkowa atmosfera, niezwykły ferment muzyczny i różnorodność oferty – to cechy wyróżniające Festiwal Muzyków Rockowych od innych imprez w kraju. Dlatego stał się on w tym czasie najważniejszą i najbardziej opiniotwórczą imprezą muzyczną w kraju. To właśnie do tych edycji odwoływać się będą kolejne pokolenia i to one stworzą, żyjącą do dziś, legendę festiwalu.


WIATR WIEJE TAM GDZIE CHCE - Jarocin. 1987-1990
Festiwal w Jarocinie ma wpływ również na mieszkańców krajów ościennych, jak Czechosłowacja czy NRD. To stamtąd przybywają fani i muzycy, a wśród nich Paul Landers, wówczas muzyk Feeling B, dziś zespołu Rammstein. Rozgłośnia Harcerska staje się głównym sprzymierzeńcem organizatorów i na czas festiwalu tworzy Radio Nieprzemakalnych, jedyną tego typu rozgłośnię w całym Bloku Wschodnim.


LIST Z POLA BOJU - Jarocin. 1991-1994
Festiwal staje się największą imprezą rockową w kraju, ale już coraz mniej opiniotwórczą, organizatorzy prezentują głównie gwiazdy, konkurs spada na plan dalszy, choć to podczas tych edycji debiutują Hey, Sweet Noise czy Łukasz Lach. Koncerty są transmitowane przez telewizję, a nowa, kapitalistyczna rzeczywistość wymusza na organizatorach poszukiwanie sponsorów. Nie podoba się to części publiczności i coraz częściej dochodzi do zamieszek. Największe mają miejsce w 1994 roku i to po nich władze miasta zaprzestają organizacji imprezy.


WEHIKUŁ CZASU - Jarocin. 2000 – 2013
Próby reanimacji festiwalu trwają kilka lat, ale dopiero PRL Festiwal z 2005 roku staje się początkiem powrotu imprezy na festiwalową mapę Polski. Rzeczywistość jest już jednak inna, a festiwal w Jarocinie staje się jedną z wielu imprez i musi konkurować o widza. Staje się festiwalem rodzinnym. Wzbudza też kontrowersje, bo czy odcinanie kuponów od dawnej popularności to jedyna droga jego przetrwania?


17.08 -30.08 Muszla Fest – wystawa fotografii przygotowana we współpracy ze Spichlerzem Polskiego Rocka w Jarocinie.

Wystawa zawiśnie we foyer Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, przy ul. Marcinkowskiego 12-14, gdzie będzie można ją podziwiać przez cały tydzień poprzedzający Muszla Fest 2015. Razem z pokazami filmów Muszla Fest Filmowo będzie więc swoistą rozgrzewką przed festiwalem. Na wystawę wstęp jest wolny.


 

21.08 Konkurs Muszla Fest scena namiotowa Myślęcinek

Dnia 16 czerwca 2015 roku jury w składzie Tomasz Kaźmierski (Polskie Radio Pomorza i Kujaw), Marcin Szymczak (Radio Kultura / MCK w Bydgoszczy), Damian Sikorski (Radio Polska Life / Norbi Band), Łukasz Jędrzejczak (Express Bydgoski / So Slow / Alameda 5), Michał Lutrzykowski (B.O.K. Live Band), Maciej Brzeziński (Vidian), Tomek Dorn (Rejestracja / Valery Mess) wybrało, spośród 131 zespołów, które zgłosiły się na muszlowy konkurs trójkę finalistów, którzy zaprezentują się muszlowej publiczności pierwszego dnia festiwalu – 21 sierpnia, na scenie namiotowej. Ową trójkę tworzą dwa warszawskie składy: ShuttUp i Jackalope Hunting Season oraz poznańska Szajba. Walczyć one będą o dwie nagrody główne – koncert na dużej scenie drugiego dnia festiwalu (22 sierpnia) oraz możliwość nagrania płyty w emcekowym A\V Studio.


 

21 – 22 sierpnia 2015, Boiska Piłkarskie, Myślęcinek – KONCERTY GŁÓWNE:


21 sierpnia 2015 (piątek) – start koncertów o godz. 17.00 (dwie sceny)

 • Groovemada (Bydgoszcz)
 • Deathinition (Bydgoszcz)
 • Bachor (Giżycko)
 • Hidden World (Puławy)
 • Alians (Piła)
 • Cela nr 3 (Grudziądz)
 • The Offenders (Berlin)
 • Luxtorpeda (Poznań)
 • ShuttUp
 • Szajba
 • Jackalope Hunting Season

 

22 sierpnia 2015 (sobota) – start koncertów o godz. 16.00 (dwie sceny)

 • The Lowest (Warszawa)
 • Butelka (Toruń)
 • Deriglasoff Band (Warszawa)
 • Lowtide (Świecie)
 • Drown My Day (Kraków)
 • Tides From Nebula (Warszawa)
 • Rise Of The Northstar (Paryż, Francja)
 • Stick To Your Guns (Kalifornia, USA)
 • Lostbone (Warszawa) 
 • Inkwizycja (Kraków)
 • Trapped Inside Me (Bydgoszcz).

Szczegółowy, godzinowy line-up dostępny na stronie www.muszlafest.pl.

Działy:
Więcej z tym numerze: « Po sezonie

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Lipiec/Sierpień 2015 Muszla Fest 2015