Od roku użytkujemy „Lemarę”

Barka Lemara Barka Lemara Fot. Dariusz Gackowski

Na fali!

W nasz rejs wyszliśmy dokładnie rok temu. W ładowniach – kultura; spotkania tematyczne, warsztaty, rękodzieło, koncerty, lektoraty językowe… Zaś w kontekście „etosu szyperskiego” staliśmy się niespodziewanie miejscem unikatowym w skali całego kraju!

Kiedy Miejskie Centrum Kultury otrzymało przed rokiem możliwość użytkowania zabytkowej barki holowanej, wielu ludzi w Bydgoszczy nie widziało świetlanej przyszłości dla tego rozwiązania. Ostatnie z barek unoszących się na Brdzie, zaadaptowane na puby, kojarzyły się dotąd po prostu ze „studenckim piwem”, „piłkarzykami”, karaoke… Jeśli gdzieś koncert – to najczęściej oczywiście szanty. Standard. Tymczasem „nasza barka” – zbudowana w roku 1937 roku „Lemara” – miała być inna. I jest!

Druga młodość zabytku

Przede wszystkim wokół „Lemary” udało się skupić krąg ludzi, dla których barki rzeczne były miejscem pracy, ale też po prostu życia – domem. Bydgoscy szyprowie – właściciele i załoganci barek, holowników, statków pasażerskich – razem ze swoimi rodzinami zostali zaproszeni do wspólnej wędrówki w czasie. Przystosowaliśmy dość „jałowe” dotąd wnętrza barki do działań edukacyjnych, stałych i czasowych ekspozycji, zaczęliśmy gromadzić zasoby szyperskiej „historii mówionej”, gawędy… Można powiedzieć, że nie odbijając od nabrzeża, od roku jesteśmy w nieustannym mentalnym, metafizycznym nawet rejsie… Świadomość pracy na pokładzie zabytku, który przez dziesięciolecia był szyperskim domem, pływał zarobkowo w pociągach holowniczych, przewoził towary, dodaje smaku wszystkim wydarzeniom na barce organizowanym. Każdego dnia przybywają do nas turyści, umawiane są wycieczki i klasy szkolne, a doświadczeni marynarze żeglugi śródlądowej traktują „Lemarę” jako miejsce ustawicznych spotkań, przestrzeń dedykowaną sobie i Bydgoszczy, której dzieje zawsze związane były z wodą.

Już w czerwcu…

Nasze ładownie i pokład górny nie stały się jednak żeglugowym skansenem – jesteśmy swoistą kameralną sceną MCK-u, strefą artystycznych warsztatów, salką konferencyjną, bawialnią dla dzieci… Po prostu załadowani jesteśmy kulturą i frajdą. Najbliższe imprezy to między innymi: „Kreatywny Port Dziecięcy” funkcjonujący przez kilka pierwszych dni czerwca, wystawa „skarbów” wyłowionych z Brdy i tworzenie archiwum wspomnień lokalnych nurków, happening nawiązujący do przedwojennego wizerunku Ligi Morskiej i Kolonialnej zaprawionego odrobiną geopolitycznej groteski…


Zapraszamy na pokład!

Kontakt w sprawie imprez związanych z historyczną tożsamością Bydgoszczy: Adam „Gajos” Gajewski, tel. kom. 503 584 840.


 

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Czerwiec 2015 Od roku użytkujemy „Lemarę”