Bliscy nieznajomi

Fot. Łukasz Matulewski Fot. Łukasz Matulewski

Są naszymi sąsiadami od dawna… Od bardzo dawna. Może chodziliśmy z nimi do szkoły podstawowej, na pewno mijamy ich na ulicach. Mieszkają w Polsce jakieś czterysta lat. Czterysta! To robi wrażenie, tym bardziej że naprawdę ich nie znamy, właściwie nic o nich nie wiemy. Chociaż nie, wiemy całkiem sporo, a na pewno natychmiast wydajemy sądy uruchomiane przez wdrukowane w nasze głowy stereotypy. Cyganie… Kolorowe spódnice, muzykanci, wróżenie z dłoni, tabory… Tylko koni żal… Właśnie, tylko tyle… Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma… Na pewno? Skąd niby mamy to wiedzieć, skoro prawie nie mamy kontaktu z ich kulturą, zwyczajami, o historii nie wspominając? Może kilkoro z nas poszło do kina na Papuszę, ktoś czytał Ficowskiego, może… Ale ostatnio coś się zaczęło zmieniać. Choćby na poziomie języka. Powoli uczymy się mówić „Romowie”.

To banał, że boimy się obcego, a jednak nie da się od niego uciec. Spotykając się z nimi, nie wiemy, jak się zachować, tym bardziej że nie rozumiemy zupełnie tego dziwnego języka, a w swoim towarzystwie mówią przede wszystkim po romsku. Są bardzo dumni; tradycja, rodzina, starszyzna to świętość, których nikt nie odważy się obrazić czy nie szanować. To imponuje, zwłaszcza dziś, kiedy tyle się mówi o rozpadzie wartości i autorytetów… Na szczęście zaczynają się zmieniać nasze, często krzywdzące, opinie o Romach. Romowie znaleźli obszary, w których się asymilują, posyłają dzieci do szkoły, pojawili się asystenci romscy, którzy dbają o ich edukację i relacje rodziców z nauczycielami.

Szkoły i nauczyciele też się zmieniają. Dbają o integrację dzieci romskich z polskim środowiskiem, pokazują piękno i różnorodność tej fascynującej mniejszości. Takim przykładem jest bydgoska Szkoła Podstawowa nr 10 przy ulicy Śląskiej. Dyrektor, pan Waldemar Parszyk, wraz z gronem pedagogicznym swoimi działaniami udowadniają, że są dumni z romskich uczniów i ich osiągnięć. Jesienią szkoła obchodziła swoje święto i z tej okazji zorganizowała wystawę fotografii pokazującą swoją społeczność romską. Nasi koledzy – w domu, w szkole. Wystawa to efekt kilku sesji zdjęciowych. Wizyty w romskich domach to niezwykłe doświadczenie, które chyba na zawsze zmienia ich obraz i poszerza nasze horyzonty.

Działy:
Monika Grabarek

Monika Grabarek

Pedagog, dziennikarka radiowa (Radio Kultura).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Styczeń 2015 Bliscy nieznajomi