Na początek

Michał Tabaczyński Michał Tabaczyński Fot. Dariusz Gackowski

Rocznic można nie lubić (ja nie lubię), można nie obchodzić (staram się nie), można nie poważać, nie czcić, nie zwracać na nie uwagi, ale przecież można czasem wykorzystać. W styczniu urodził się Adam Grzymała-Siedlecki, autor bardzo niepospolity (można nie lubić, można, chociaż nie jest to zbyt oryginalne: powszechne chyba zapomnienie spowija tego autora, ale warto – choćby dla snobizmu – znać i doceniać). 

Jak chcę Grzymałę-Siedleckiego (i rocznicę jego urodzin – przypada 29 stycznia) wykorzystać? Skromnie. Chciałem przytoczyć kilka zdań z wywiadu Grzymały z roku 1933 (natknąłem się na nie przypadkiem w szkicu wspomnieniowym Mariana Turwida), a zdania traktują o Bydgoszczy i są odpowiedzią na pytanie o wrażenie, jakie wywarło na nim miasto: „Była bardzo gromka. Zrzuciła z siebie ciasny i brzydki uniform obyczaju pruskiego. W powietrzu czuło się wyraźnie radość z powrotu do Polski. Życie szumiało. Co prawda czasem było tego i nadmiar”.

Tego chciałbym życzyć Bydgoszczy i bydgoszczanom na nowy rok. Żeby życie szumiało, żeby czuć było radość, żeby życia i wrażeń był nadmiar!
PS Przy okazji, wspomnijmy Grzymałę-Siedleckiego, którego rocznica urodzin przypada 29 stycznia. Urodzin, ale i śmierci. Urodzony 29 stycznia 1876 roku zmarł w roku 1967 tego samego dnia tego samego miesiąca. Zdumiewająca symetria.

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Więcej z tym numerze: Menu na nowy rok »

Kino Orzeł - logo200p