Bydgoski Insynuator Kulturalny: Mało odpowiedzialny organ Zdzisława Prussa (127)

Zdzisław Pruss Zdzisław Pruss

Sztuka sztuce nierówna

Dwoje uznanych bydgoskich artystów świętowało swoje artystyczne urodziny. Plastyczce Annie Osińskiej stuknęła 40-tka a perkusiście Piotrowi Biskupskiemu – 30-tka. Jak było do przewidzenia jubileusz tego drugiego obchodzony był huczniej i odbił się szerszym echem, bo przecież bębny i pałeczki, tudzież czynele mają większą siłę rażenia, niż pędzel, płótno i paleta.

 

Powitanie z Afryką

Teatr Polski pod wodzą nowego dyrektora przybliżył bydgoszczanom klimaty afrykańskie. Spektakl „Afryka” okazał się udany – i co najważniejsze przekonał nadbrdzianych teatromanów, że Czarny Ląd nie musi być taki straszny (jak to go ostatnio w mediach wirusem eboli – malują).

 

Trwała pamięć

Radosław Sikorski pojawił się jako wdzięczny widz na premierze „Rigoletta” w Operze Nova – tudzież jako ofiarny kwestor na Starofarnym Cmentarzu. Bardzo to nas wszystkich na duchu pokrzepiło i kazało uwierzyć, że Marszałek Sejmu RP mimo ostatnich kłopotów z pamięcią o Bydgoszczy jednak nie zapomina.

 

W szponach Jastrzębia

W swojej najnowszej książce „Po-ranne noce” Marek Jastrząb potwierdził, że jest bystrym i dociekliwym obserwatorem, a także dysponentem niezwykle ostrego pióra. Oberwało się więc ludzkim przywarom, cywilizacyjnym dewiacjom tudzież upadkowi obyczajów w promowaniu sztuk wszelakich: „Galerie pokazują genitalia na druciku, telewizja przedstawia filmowe jatki z meksykańską piłą w roli głównej (…) a Szekspir w ujęciu współczesnych adaptatorów ma umysł przeżarty kretynizmem.”

 

Nowy salonowiec

Niezwykle zasłużony dla scen bydgoskich (i nie tylko) scenograf starszego (już!) pokolenia – Ryszard Strzembała nosi się z zamiarem otworzenia w swoim mateczniku przy ul. Krasińskiego – salonu artystycznego. Czy będzie to udana kontynuacja tego co robiła swego czasu w tej materii Joanna Witt-Jonscher a po niej m.in. Małgorzata Szułczyńska, Urszula Danielewska, Franciszek Sylwanowicz czy ostatnio Anna Osińska. Zobaczymy. Jedno wszak jest pewne, że mimo upływu lat p. Ryszard jest nadal jednostką rozwojową.


 

Lusterko wsteczne /-25/

Ćwierć wieku temu (grudzień 1989)

  • Impresariat Teatru Polskiego promował dwa spektakle o charakterze historyczno-patriotycznym w adaptacji i reżyserii Kazimierza Kurka – „Katyń” i „Bitwę o Monte Cassino”.
  • Na Scenie Kameralnej w Pomorskim Domu Sztuki bydgoska opera przedstawiała operę komiczną D. Cimarosy „Potajemne małżeństwo”.
  • Znakomity śpiewak Jerzy Artysz wystąpił w Filharmonii Pomorskiej z recitalem wokalnym w którym znalazła się m.in. „Podróż zimowa” F. Schuberta.
  • W BWA można było podziwiać wystawę fotografii Kazimierza Jułgi „Obłoki niczyje”.
  • Działający przy Domu Kultury „Modraczek” Fan Club Elvisa Presleya zapraszał na rockendrollową wigilię.

 

Działy:
BIK

BIK

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Grudzień 2014 Bydgoski Insynuator Kulturalny: Mało odpowiedzialny organ Zdzisława Prussa (127)