Pobocza 2014

Festiwal POBOCZA poświęcamy literaturom Europy Środkowej (w szerokim rozumieniu tego obszaru; więc, by rzecz uściślić, można powiedzieć: Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej – od krajów bałtyckich po Bałkany). Europa Środkowa jest pięknym mitem kulturalnym, jego założycielami są wspaniali pisarze tego obszaru: Kundera, Kiš czy Kroutvor. Ale przecież nie tylko oni: i Brix, i Andruchowycz, i Stasiuk, i Kiss, i cała wspaniała plejada innych mitotwórców. 

Tegoroczne Pobocza odbywają się w czasie wielkiej próby dla Europy Środkowej. Jako koncepcja kulturowa była ona niemal zawsze mitem defensywnym czy może kompensacyjnym: powstała jako obrona małych kultur przed kolonializmem (politycznym, ekonomicznym i kulturowym) wielkich sąsiadów. Czas próby dla spójności tego obszaru przychodzi zawsze wtedy, gdy któraś z ambicji kolonialnych odżywa.

Stąd na Poboczach 2014 sporo czasu poświęcimy na roztrząsanie problemów, z jakimi boryka się Europa Środkowa dzisiaj. Zaplanowaliśmy premierę dwóch książek: wstrząsającej antologii poezji, która na żywo przedstawia dramat wschodniej Ukrainy – Wschód – Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy pod redakcją Anety Kamińskiej oraz Praga mizerna. Wybór esejów Josefa Kroutvora – jednego z najważniejszych prawodawców środkowoeuropejskiego mitu (jego najbardziej znana, klasyczna już Europa Środkowa: anegdota i historia była do tej pory jedyną książka autora obecna w polszczyźnie).

Zaprezentują się także polscy poeci związani z pismem „Pobocza” i z samym festiwalem od wielu lat: Małgorzata Lebda (poetka, autorka kilku książek poetyckich, w tym ostatniej, niezwykłej Granicy lasu) oraz Maciej Melecki (poeta, dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. R. Wojaczka, autor wielu tomów, który ostatnio wydał Pola toku i Podgląd zaniku). Oboje nie dojechali na ubiegłoroczną odsłonę festiwalu, stąd ich wizyta jest nadrobieniem poboczowych zaległości.

Spotkamy się też z tłumaczami, którzy współtworzyli najnowszy, 41. numer „Poboczy”: Dorotą Dobrew i Hanną Karpińską (które przygotowały blok nowej, młodej literatury bułgarskiej), Anetą Kamińską (która przygotowała zestaw klasyków ukraińskiej XX-wiecznej poezji) oraz Franciszkiem Nastulczykiem (odpowiedzialnym za przekłady poezji czeskiej i słowackiej).

O premierowej biografii Václava Havla pióra Aleksandra Kaczorowskiego, Havel. Zemsta bezsilnych, będziemy rozmawiać z autorem – pisarzem, eseistą, tłumaczem z czeskiego, publicystą. 13 grudnia jest doskonałą datą do rozmów o naszej historii odzyskiwania wolności, a więc i o Havlu, jednak i kultura Europy Środkowej w ogóle jest warta rozmowy – a Aleksander Kaczorowski poświęcił jej (bezpośrednio lub pośrednio) kilka swoich książek: tomy esejów Praski elementarz i Ballada o kapciach czy tom wywiadów z wielkimi Środkowoeuropejczykami Europa z płaskostopiem (który to tytuł jest zresztą wzięty ze wspomnianego, klasycznego eseju Kroutvora) oraz biografię Hrabala Gra w życie.

Na koniec zapraszamy na koncert Yegor Zabelov Trio: kontrabas, perkusja i – przede wszystkim – mistrzowski akordeon znany z duetu Gurzuf oraz ze wspólnego projektu z Lao Che (jako Big Lao Che Band). Piszą, że łączy punkową energię i instrumentalną maestrię, białoruski folklor i rocka, ale powiedzieć tyle, to nic nie powiedzieć. Trzeba usłyszeć!


 


 

Festiwal POBOCZA / 13 grudnia 2014 / PROGRAM:

 

Galeria Wspólna MCK, ul. Batorego 1/3, godz. 17.00:

Prezentacje poetyckie (Małgorzata Lebda i Maciej Melecki).
Promocja książek z serii Pobocza Peryferii: antologia ukraińska Wschód-Zachód i wyboru esejów Josefa Kroutvora Praga mizerna.
Promocja 41. numeru „Poboczy” (tłumacze: Dorota Dobrew, Hanna Karpińśka, Aneta Kamińska, Franciszek Nastulczyk).


 

Galeria Wspólna MCK, ul. Batorego 1/3, godz. 18.30:

Spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim, autorem biografii Václava Havla Havel. Zemsta bezsilnych.


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Stary Rynek 24 (strych), godz. 20.00:

Koncert zespołu Yegor Zabelov Trio.


 

Na wszystkie wydarzenia w ramach POBOCZY 2014 - wstęp wolny! 

Działy:
Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start