Bydgoski Insynuator Kulturalny: Mało odpowiedzialny organ Zdzisława Prussa (126)

Zdzisław Pruss Zdzisław Pruss

Sulimowa reaktywacja

Powieść jego pióra „Most Królowej Jadwigi” doczekała się piątego wydania, a most jego imienia – doczeka się niebawem drugiego wcielenia. Tak więc Jerzy Sulima-Kamiński przeżywa swoją reaktywację, by nie rzec – życie po życiu. Niektórzy jednak twierdzą, że przebywający w zaświatach pisarz dopiero wtedy byłby prawdziwie wniebowzięty, gdyby na Starym Rynku stanęła jego wymarzona zachodnia pierzeja.

 

Artyści i cykliści

Po sukcesach Majki i Kwiatkowskiego moda na kolarstwo wzmogła się wydatnie w bydgoskim środowisku artystycznym. Do pedałującego już od wielu lat po nadbrdziańskim śródmieściu Stanisława Stasiulewicza dołączyli m.in. Maciej Puto i Dariusz T. Lebioda. Ten ostatni zdaje się preferować kolarstwo górskie, bo widziano go, jak forsował ostatkiem sił, lecz z wrodzoną sobie ambicją, jakże symboliczne dla każdego artysty Wzgórze Wolności.

 

Przebojowe automobile

Zdzisław Walczak – pułkownik i malarz, kojarzony dotąd przede wszystkim z twórczością batalistyczną, pokazał w Galerii „Kantorek” – „Świat w zupełnie starym stylu, świat zza szyb automobilu”. Miłośnicy dziejów motoryzacji byli wprost urzeczeni, a do pełni szczęścia brakowało im tylko Urszuli Sipińskiej z jej historycznym już przebojem.

 

Dreptułki i deptuły

Wybraniec wielu muz (teatr, literatura, malarstwo, film) Zbigniew Wróbel wydał kolejny tomik wierszy i poetyckiej prozy. Jego „Źdźbła i szczypty” potwierdzają niebywałą kreatywność lingwistyczną autora, której nie powstydziliby się Leśmian z Białoszewskim razem wzięci. Żaden z nich przecież nie wpadł na to, by „rozgarniając ciszę, wydobywać dreptułki ledwonóżki i nibynóżki i ciamciałki i deptuły śmiecionośki wędrowne”.

 

Harce wielce ryzykowne

Występujący na tegorocznym ARS-ie seniorzy wycinali takie ludowe hołubce i dyskotekowe hip-hopy, że gdyby na widowni Kino-Teatru przy ul. Dwernickiego znalazł się jakiś funkcjonariusz ZUS-u, to wielu żywiołowo fikającym staruszkom odebrano by niechybnie świadczenia emerytalno-rentowe. Jest więc propozycja, by na następnym Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów zespoły taneczne występowały za zamkniętymi drzwiami.


Lusterko wsteczne /-25/

Ćwierć wieku temu (październik 1989)

  • W Teatrze Polskim oklaskiwano „Termopile polskie” T. Micińskiego w reżyserii Andrzeja M. Marczewskiego, z muzyką Tadeusza Woźniaka i z czołowymi rolami J. Andrzejewskiej, M. Czerskiego i K. Kurka.
  • DK „Orion” zapraszał miłośników ruletki, pokera, bilarda, kości… na zabawę-eksperyment, czyli „Wieczór z hazardem”.
  • Po koncertach w Moskwie, Rydze, Leningradzie i Kijowie szef Capelli Bydgostiensis Włodzimierz Szymański stwierdził, iż jego zespół „znowu jest w formie”.
  • "Księgarstwo przeżywa regres” – wyznał dyr. Domu Książki Kazimierz Michorzewski, dodając, iż w księgarskich placówkach można będzie nabywać m.in. lustra, listwy do majsterkowania, boazerie, torby foliowe itp.
  • Bydgoscy teatromani byli pod silnym wrażeniem kunsztu Mariana Opani, który w ramach cyklu „Świat aktorski naszych czasów” zaprezentował recital pt. „Moje fascynacje”.
Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Listopad 2014 Bydgoski Insynuator Kulturalny: Mało odpowiedzialny organ Zdzisława Prussa (126)