Nordic Noir na plakacie, Bydgoszcz w konkursie

18 października zaczyna się 12. edycja festiwalu filmowego Tofifest. W tym roku motywem przewodnim, widniejącym na plakatach festiwalowych jest nurt Nordic Noir, czyli filmowe wcielenia skandynawskich kryminałów. Ale Tofifest to także cztery ważne konkursy, w jednym z nich – Lokalizacje – zobaczycie wybór najlepszych bydgoskich produkcji filmowych z ostatniego roku.

Zjawiska to, obok konkursów, najbardziej charakterystyczne pasmo Tofifest. W tym roku Kafka Jaworska, szefowa Tofifestu na motyw przewodni festiwalu wybrała skandynawskie filmy, będące ekranizacjami równie skandynawskich kryminałów czyli nowy nurt w kinie noszący nazwę Nordic Noir. Tofifest pokazuje go jako pierwszy w Polsce. Dlatego w tym roku na plakacie festiwalu widnieje Noomi Rapace, wcielająca się w postać Lisbeth Salander, bohaterki Trylogii Millenium Stiega Larssona. Chyba najbardziej rozpoznawalnej w świecie „wizytówki” tego nurtu. Poza Nordic Noir, Tofifest to kilkanaście innych pasm filmowych, debat, wystaw, akcji specjalnych. W tym roku także Audiowizje – specjalne pasmo-festiwal, skupione wyłącznie na muzyce i jej wizualizacjach.

 

Najważniejsze dla filmowców są na Tofifest konkursy. ON AIR to zestawienie „najgorętszych” debiutów światowego kina danego roku. Co roku zgłasza się do niego ponad 1000 debiutanckich filmów pełnometrażowych z ponad 60 krajów świata. Drugi główny konkurs to SHORTCUT, przeznaczony dla krótkich metraży. Spośród ponad 2000 zgłoszeń trafia do niego 25 wyselekcjonowanych tytułów. Trzeci konkurs – FROM POLAND przeznaczony jest dla najlepszych polskich filmów ostatnich miesięcy. Czwarty – LOKALIZACJE, prezentuje z kolei kino tworzone przez filmowców wywodzących się z regionu kujawsko-pomorskiego.

To bardzo ważny konkurs dla organizatorów Tofifest. Choć odbywa się dopiero jego druga edycja, to jednocześnie jest on najstarszym konkursem festiwalu. Jak to możliwe? Otóż pierwsze nagrody i pokazy filmów regionalnych reżyserów odbyły się już podczas pierwszej edycji Tofifest w 2003 roku. Od 12 lat festiwal przyznaje też najlepszym filmowcom związanym z regionem nagrodę Flisaka. Otrzymali ją już Bogusław Linda (Toruń), Marcin Sauter (Bydgoszcz), Olga Bołądź (Toruń), Maciej Cuske (Bydgoszcz), Piotr Głowacki (Toruń), Tomasz Szafrański (Bydgoszcz), Łukasz Karwowski (Toruń), Jacek Szymczak (Bydgoszcz) i wielu innych.

Mocną reprezentację Bydgoszczy znajdziemy w tegorocznej selekcji LOKALIZACJI. Konkurs otworzą teledyski wyreżyserowane przez Dariusza Landowskiego – Variete: Piosenka kolonistów i Sellisternium: Running Fight. Landowski to doświadczony bydgoski filmowiec i muzyk. Pierwsze filmowe kroki stawiał tworząc dekadę temu teledyski dla swojej grupy Kredki. Zrealizował też pełnometrażowy dokument o legendzie zimnej fali zespole Variete i kilka krótkometrażowych filmów fabularnych. Ma na koncie wiele teledysków, współpracuje z „ojcem polskiego teledysku” Yachem Paszkiewiczem. Paszkiewicz, rodowity bydgoszczanin, także ma swój klip w konkursie. To Heldorado: Czwórka. Inny sposób widzenia klipów prezentuje kolejny bydgoszczanin Adam Tarnowski, który pokaże klip grupy Plotnicky do utworu S.F.A. z płyty Devotion.

Ciekawie zapowiada się pokaz filmu The Other autorstwa bydgoskiej artystki pracującej w Nowym Jorku – Emilii Bilińskiej. To film dokumentalny, w którym Bilińska sportretowała swoją codzienność podczas pracy w charakterze służącej w domu ortodoksyjnych Żydów – chasydów – z Nowego Jorku. Od strony formalnej film jest eksperymentalną hybrydą, łączy dokument z pamiętnikiem i elementami fabuły. Film prezentuje specyfikę kultury chasydzkiej, która funkcjonuje zgodnie z utartymi od stuleci zasadami, zupełnie „obok” współczesnego świata.

Perełką jest polsko-armeński Mleczny brat, dzieło Vahrama Mkhitaryana, ze zdjęciami znakomitego bydgoskiego dokumentalisty Marcina Sautera, współtwórcy Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Nagrodzony Złotym Jantarem na Młodzi i Film 2014 i dwoma nagrodami Krakowskiego FF’2014 jest opowieścią o chłopcu, który chciałby mieć młodszego brata, lecz w wyniku splotu wydarzeń zastępuje go… nowo narodzone jagnię. Sauter pokaże też w konkursie kilkuminutową impresję Rodnik. Krótki, czarno-biały film dokumentalny przedstawia ludzi mieszkających w wyludnionej i zniszczonej wojną wsi na południu Górskiego Karabachu.

Uczniowie prowadzonej przez Sautera i Macieja Cuske Bydgoskiej Kroniki Filmowej także pojawią się w Lokalizacjach. Nastoletni Mateusz Buława pokaże Motylkowy szpital, emocjonalne świadectwo o chłopcach zmagających się z nowotworem w bydgoskim szpitalu. Film zdobył specjalne wyróżnienie festiwalu „Dozwolone do lat 21”. Kreatywny duet młodych filmowców Sławomir Cuske i Rafał Waraczewski zaprezentują zaś Subkultury, krótkie spojrzenie na dzisiejsze subkultury młodzieżowe w Bydgoszczy.

Osobne miejsce zajmą animacje. Zaprezentują je dwie bydgoszczanki tworzące na stałe w Poznaniu
Teledysk grupy Jerz Igor do utworu Królewicz jest dziełem Moniki Kuczynieckiej – jednej z najciekawszych, polskich animatorek młodego pokolenia. Autorki teledysków dla takich zespołów jak Voo-Voo, bajzel, Fox, Czesław Śpiewa. Z kolei Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek to animacja Karoliny Specht. Historia człowieka, który urodził się bez własnego kształtu. Poddawany ciągłym deformacjom i wtłaczaniu w cudze formy zaczyna się buntować. Film otrzymał Nagrodę Specjalną OFAFA w Krakowie za szczególne walory artystyczne i startował w konkursie prestiżowego festiwalu animacji w Annecy (Francja). Filmem na poły animowanym, na poły fabularnym są z kolei Portrety wojenne: Bronisław Hellwig, wyreżyserowane przez bydgoszczanina Tomasza Matuszczaka, ze zdjęciami związanego z Toruniem Jacka Kościuszko, animacjami bydgoszczanina Michała „Śledzia” Śledzińskiego, wyprodukowane przez torunianina Dawida Janickiego. Film to historia Bronisława „Bruno” Hellwiga – jednego z najlepszych kierowców bojowych oddziału szturmowego AK „Parasol” z czasów okupacji. Film jest częścią serii opowiadającej o zapomnianych, nieznanych polskich bohaterach II wojny światowej.

Krzysztof Nowicki z bydgoskiej grupy filmowej Koloroffon w konkursie pokaże Być jak Ironman, historię trójki bydgoszczan dążących do zdobycia tytułu „człowieka z żelaza” podczas ekstremalnych zawodów triathlonowych o nazwie „Ironman”. Na festiwalu Muszla Fest premierę miała Ewolucja Buntowników Lecha Wilczaszka i Macieja Wacława. Dokumentalny film o początkach i rozwoju kariery punkowo-hardcorowej kapeli Schizma z Bydgoszczy, będącej jednym z najważniejszych zespołów tego nurtu w kraju. Film mówi nie tylko o samej muzyce i zespole, ale też o latach 80. XX wieku i ludziach, którzy tworzyli punkrockowe, hardcorowe środowisko w Bydgoszczy, która była wtedy jednym z najważniejszych ośrodków tych gatunków muzyki.

Stawkę zamyka głośny już dokument Bydgoszcz od świtu do zmierzchu, pierwszy w historii Bydgoszczy, tak kompleksowy, filmowy portret miasta, stworzony przez bydgoskich filmowców i amatorów pod okiem mistrzów polskiego dokumentu. Film jest częścią cyklu „Od świtu do zmierzchu” portretującego miasta z różnych krajów świata. Spiritus movens projektu jest wywodzący się z Bydgoszczy znany dokumentalista Mirosław Dembiński
MFF Tofifest zwany „niepokornym festiwalem” odbywa się od 2003 roku. Stawia na ambitne kino „z pazurem”. W czterech konkursach i kilkunastu innych pasmach prezentuje co roku ponad 150 produkcji. Wśród gości toruńskiej imprezy znaleźli się Geraldine Chaplin, Ulrich Seidl, Jim Sheridan, Jiri Menzel, Emanuelle Seigner, Shirin Neshat, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda. Główną nagrodą festiwalu jest Złoty Anioł nawiązujący do średniowiecznego znaku Torunia – miasta Tofifest. W tym roku Tofifest, wraz z towarzyszącym pasmem muzycznym Audiowizje, odbędzie się w dniach 18-26 października. Widzowie chcący uczestniczyć w festiwalu pełne informacje znajdą na www.tofifest.pl oraz na festiwalowym Facebooku i Twitterze.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Październik 2014 Nordic Noir na plakacie, Bydgoszcz w konkursie