FONOMO Music & Film Festival

Związki muzyki i obrazu wydają się być tyleż ścisłe, co oczywiste. Fonomo Music & Film Festival eksploruje i podkreśla różnorodną naturę tych powiązań, do tego czyni to w sposób zdecydowanie daleki od banału. Trzecia edycja tej imprezy już w październiku (9-11.X) w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Tym razem organizatorzy (Fundacja Nowa Sztuka Wet Music) zaprosili artystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii/USA, Danii i Austrii. Poza koncertami obejrzymy również filmy, nierzadko trudno dostępne i nieznane szerokiej publiczności.

 

Pierwszy dzień festiwalu otworzy projekcja obrazu Jacka Bławuta Samotność dźwięku. Dokument opowiada o losach i twórczości kompozytora Tomasza Sikorskiego. Dziś jego dokonania znajdują należne uznanie (bywa nazywany pionierem europejskiego minimalizmu), jednak za życia twórca spotykał się z niezrozumieniem i odrzuceniem środowiska muzycznego. W czwartkowy wieczór publiczność zobaczy również film A Spell to Ward Off the Darkness, będący połączeniem dokumentu i wizyjnej fabuły. W głównego bohatera tej opowieści wcielił się Robert A.A. Lowe, muzyk występujący pod pseudonimem Lichens. Później na scenie zainstalują się Austriacy z grupy Radian. Działalność tego zespołu uchodzi za jedno z najoryginalniejszych zjawisk w muzyce ostatnich lat. Skrajnie precyzyjne i pełne napięcia dźwięki zostaną zagrane do wybranych przez trio filmów. O mocny finałowy akcent zadba brytyjski duet Demdike Stare. House, noise, dub i techno, okraszone osobliwymi samplami, tworzą całość trudną do zdefiniowania, ale niezwykle klimatyczną i wciągającą.

Piątek przyniesie kolejną dawkę filmowych emocji. Najpierw zobaczymy obraz Kamień organiczny Kuby Suchara, stworzony do improwizowanej muzyki projektu Forest Underground (Kazuhisa Uchihashi, Rob Mazurek, Kuba Suchar). Zupełnie inne doznania przyniesie najnowszy film Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją. Dekadencką opowieść o współczesnych wampirach muzycznie oprawił Jozef Van Wissem, który tuż po projekcji pojawi się na scenie. Rezydujący w Nowym Jorku Holender jest laureatem Cannes Soundtrack Award (za muzykę do Tylko kochankowie...) i bywalcem najbardziej znaczących światowych festiwali. W Bydgoszczy wystąpi solo, oczywiście grając na lutni. Wspomniany powyżej Kuba Suchar stanowi połowę duetu Mikrokolektyw (drugi z muzyków to trębacz Artur Majewski). Występ tej wrocławskiej formacji, rozpisany na perkusję, trąbkę i niemałą dawkę interesujących elektronicznych dźwięków, zwieńczy drugi dzień Fonomo.

Sobotę zaczniemy od spotkania z twórczością Toma Jarmuscha (brata Jima). Sometimes City to filmowy portret Cleveland w stanie Ohio. Nowatorska forma (elementy dokumentu i home movie) niesie historię o mieszkańcach, krajobrazie i upadku. Z kolei Alfredo to krótki metraż o broni palnej, grach video i szwendaniu się po mieście. Ten eksperyment z filmową materią powstał w Nowym Jorku, na planie instalacji artystycznej Alfredo Martineza. Następnie ekranem zawładnie Nick Cave. Legendarny muzyk jest bohaterem filmu 20 000 dni na Ziemi. Jane Pollard i Iain Forsyth stworzyli swego rodzaj dokument, przedstawiający dwadzieścia cztery godziny z życia Cave’a. Prawda miesza się tu z popkulturową mitologią, a sceny dokumentalne z inscenizowanymi.

Koncertową część ostatniego dnia festiwalu otworzy Raphael Rogiński, gitarzysta znany z grup Shofar, Cukunft, Alte Zachen czy Wovoka. Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat sześćdziesiątych, oraz korzenna muzyka z Azji, Afryki i Europy to tylko część jego inspiracji. Tego, co jest ich wypadkową, naprawdę warto posłuchać na żywo.

Na finał zagra Fonomo Orkiestra. Koncert będzie ukoronowaniem warsztatów muzycznych, poprowadzonych przez Tomasza Dąbrowskiego, mieszkającego w Danii trębacza, na co dzień grającego z grupą Tom Trio. Ubiegłoroczny występ warsztatowiczów (wówczas liderem był Maciej Trifonidis) okazał się bardzo mocnym punktem programu. Czy uda się również w tym roku? Przekonamy się późnym wieczorem, 11 października.


Tu znajdziesz pełen, szczegółowy program Fonomo Music & Film Festival 2014.

Działy:
Marcin Szymczak

Marcin Szymczak

Polonista, dziennikarz radiowy (Radio Kultura).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Październik 2014 FONOMO Music & Film Festival