"Fabryka talentów" - musical wieńczący V Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne "Radosne Serca"

17:00, piątek, 11 lipca 2014

O REALIZACJI MARZEŃ I WIELKIEJ PASJI DO SZTUKI…

Wszelkie warsztaty i obozy artystyczne są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, bowiem pozwalają uruchamiać moce twórcze, rozbudzić wyobraźnię i odkryć potencjał każdego młodego artysty. Pozornie mogłoby się wydawać, że organizowane po raz piąty przez Fundację „Nowe Pokolenie” z Bydgoszczy Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne „Radosne Serca” są kolejną propozycją spędzenia czasu wolnego dla uzdolnionych młodych ludzi. Przedsięwzięcie to jest jednak inne niż wszystkie. Jego wyjątkowość polega nie tylko na bogactwie działań i form artystycznego rozwoju, oraz zaangażowaniu licznych instytucji kulturalnych. Przede wszystkim jest ono szansą rozwoju dla młodych ludzi, którzy pragną rozwinąć artystyczne skrzydła i sprawdzić, gdzie leżą granice wyobraźni, ale na co dzień mają utrudniony dostęp do działań twórczych. Z liczby ponad 400 zgłoszeń z całej Polski wytypowano 35 osób w wieku od 10 do 18 lat, które 1.07 br. wyjechały na nieodpłatne warsztaty do Biskupina. Punktem kulminacyjnym wieńczącym projekt będzie autorski musical pt. Fabryka talentów w wykonaniu uczestników warsztatów, który odbędzie się 11.07.2014 r. o godzinie 17:00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Emocji na pewno nie zabraknie.

W tym roku organizatorzy wraz ze starannie wyselekcjonowaną kadrą postarali się, aby atmosfera sprzyjała odkrywaniu wewnętrznego potencjału kreatywności, dlatego już pierwszy dzień był dla uczestników dniem pełnym wrażeń. Po przybyciu do Bydgoszczy i uroczystym powitaniu młodzi ludzie zostali podzieleni na 4 grupy zgodne z preferowaną aktywnością twórczą. Wszyscy uczestnicy zwiedzili siedzibę patrona medialnego warsztatów TVP Bydgoszcz. Grupa muzyczna nagrała płytę demo w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Młodzież obdarzona talentami aktorskimi zwiedziła od kulis Teatr Polski oraz odwiedziła Miejskie Centrum Kultury i w obu tych obiektach uczestniczyła w warsztatach teatralnych. Młodzi plastycy zwiedzili wystawę w Muzeum Leona Wyczółkowskiego, wzięli udział w warsztatach w tymże muzeum, a także w Muzeum Fotografii przy Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej i Galerii Miejskiej BWA. Miłośnicy tańca uczestniczyli w warsztatach tanecznych w MDK nr 5 oraz Szkole Tańca Bohema. Po aktywnie spędzonym dniu wszystkie grupy wyruszyły w podróż w miejsce docelowe, czyli do malowniczo położonego Biskupina.

Kolejne dni wypełnione będą intensywnymi 6 godzinnymi warsztatami tanecznymi, teatralnymi, muzycznymi, plastycznymi, kreatywną zabawą, integracją, szukaniem inspiracji i wizytami gości specjalnych. Pieczę nad zadaniami swoich podopiecznych trzymać będą wychowawcy, którzy, parafrazując słowa Janusza Korczaka, potrafią wyzwalać, a nie wtłaczać, kształtować, a nie ugniatać, uczyć, a nie dyktować, zapytywać, a nie żądać. Do tej roli wybrani zostali ludzie, którzy dzięki temu, że kochają to co robią i potrafią tą miłością podzielić się z innymi, zjednują sobie dzieci i młodzież i zarażają ich swoją pasją. Podczas tych kilku niewątpliwie aktywnych i intensywnie spędzonych dni, uzdolnionych młodych ludzi czekają także wizyty specjalnie zaproszonych gości, którzy przeprowadzą zajęcia w tematycznych grupach artystycznych.

Uczestnicy skorzystać będę mogli także z wielu atrakcji zaplanowanych przez organizatora przedsięwzięcia – Fundację „Nowe Pokolenie”. Poza zwiedzaniem osady i lekcjami muzealnymi w Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz warsztatami edukacyjnymi w Zajeździe w Biskupinie dzieci i młodzież zwiedzą Muzeum Kolei Wąskotorowej z obowiązkowym przejazdem kolejką, ruiny Zamku w Wenecji, wystawę maszyn oblężniczych, odwiedzą Gniezno- rynek, katedrę, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Pierwszych Piastów gdzie w Ostrowie Lednickim wezmą udział w grze terenowej a także zwiedzą Wielkopolski Park Etnograficzny. Ostatnią atrakcją będą warsztaty telewizyjne zorganizowane przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, które odbędą się ostatniego dnia projektu po przyjeździe uczestników do Bydgoszczy.

Każda z grup w stanie najwyższej mobilizacji przygotowywać się będzie do wydarzenia wieńczącego ten intensywnie i kreatywnie spędzony czas, czyli do wielkiego widowiska pt. Fabryka talentów, które każdy z nas będzie mógł obejrzeć 11 lipca o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury. Autorski musical to opowieść o dążeniu do celu w imię dobrej idei. Ukazuje historię uczniów pewnej szkoły, mających wiele marzeń, pragnących zmienić schemat idealnej szkoły z zasadami dla dobra jej samej. Uczniowie próbują stworzyć wspaniałe widowisko z udziałem najróżniejszych talentów, które wypromuje ich placówkę w całym mieście. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ na drodze spotykają wiele przeszkód w postaci chociażby wrogich im osób ze świata dorosłych, nie rozumiejących, a może nie chcących zrozumieć ludzi młodych. Czy uda się im to…

Mamy nadzieję, że najważniejszy cel warsztatów, jakim jest propagowanie sztuki w każdej dziedzinie życia człowieka, niezależnie od jego sytuacji materialnej, zostanie zrealizowany w sposób aktywny i przyjemny. Pamiętamy, że dziecko, które zostało zachęcone do zmierzenia się z nowym wyzwaniem, nabiera pewności siebie, staje się odważne i samodzielne, dumne ze swojej pracy i z samego siebie. Liczymy, że uczestnicy tegorocznych warsztatów wyjadą pełni inspiracji i energii artystycznej na cały kolejny rok.


Fabryka talentów

Widowisko: 11.07.2014 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Miejskie Centrum Kultury, Bydgoszcz ul. Marcinkowskiego 12-14
WSTĘP WOLNY


 

Honorowy patronat: Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy

Patronat medialny: TVP Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza, Radio PIK, Gazeta.pl Bydgoszcz, BIK

Partnerzy: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki ,Studio Tańca Bohema, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, w Bydgoszczy, PKS Bydgoszcz Sp. z o.o.
Współfinansowanie zadania: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Kujawsko-Pomorskie w Toruniu, Miasto Bydgoszcz

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Spektakle "Fabryka talentów" - musical wieńczący V Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne "Radosne Serca"