Książki w kraju kolorowym jak tęcza. Bookcrossing na Jukatanie

Książki w kraju kolorowym jak tęcza. Bookcrossing na Jukatanie Fot. Jolanta Niwińska

Wróciłam z ojczyzny Majów – świata zaczarowanego, pełnego tajemnic, niezwykłości i kolorów. Krainy niczym z baśni. Przemierzałam stany Campeche, Jukatan, Quintana Roo i Chiapas… z plecakiem pełnym książek. 

Co urzekło mnie najbardziej? Wszechobecny gwar, ludzie pod obszernymi rondlami kapeluszy oraz ci, którzy bez cienia zażenowania tańczą i śpiewają na ulicach, zielone pola agawy, lazur Morza Karaibskiego, smak tequili oraz pikantnej papryczki i… w końcu – półki z wolnymi książkami. Tym razem kierunkiem mojej wyprawy był Meksyk, konkretnie legendarny Jukatan. Odwiedziłam Cobę, Cichen Itzę – najsławniejsze i najlepiej zachowane z miast Majów. Na drodze mojej meksykańskiej przygody stanął także Izamal, Uxmal, Palenque, Tulum, Merida, Campeche, wyspy, Cozumel i Isla Mujeres (Wyspa Kobiet), która swą nazwę zawdzięcza kobietom więzionym tu kiedyś przez piratów. Rozkochana w roślinnej niezwykłości tropików, sawanny, a także lasów mangrowych, zaciekawiona sekretami podziemnych darczyńców – jaskiń tzw. cenotes, będących źródłem słodkiej wody na półwyspie pozbawionym jezior, rzek i strumieni, w lepkim upale, przy temperaturze powietrza przekraczającej 30°C, kroczyłam nieprzerwanie w poczuciu misji popularyzacji czytelnictwa. Ten sprecyzowany przeze mnie już dawno cel wydaje się jednym z ważniejszych aspektów dla rozwoju kultury. Każda książka powinna mieć szansę na wyjście poza środowisko lokalne, a jej wędrówka być alegorią rozkwitu intelektualnego i emocjonalnego. Stąd też w moim bibliotekarskim plecaku, poza szkolnymi gadżetami, znalazły się lektury zachęcające do poznania świata i refleksji nad nim: albumy, przewodniki, słowniki a także książki przygodowe, obyczajowe, bajki, komiksy w języku polskim, angielskim, hiszpańskim.

Pobyt na półwyspie jukatańskim to również spotkania w szkołach. Odwiedziłam szkołę w Ximbal realizującą ideę pedagogiki waldorfskiej. Specyfiką szkół waldorfskich jest brak ocen i podręczników oraz przywiązywanie dużej wagi do działań artystycznych i praktycznych (malowanie, rysowanie, śpiewanie, gra na instrumentach, eurytmia). Rodzice są częścią edukacji dziecka i pozostają w stałym kontakcie z nauczycielami. W Polsce placówki edukacyjne o takim charakterze odnaleźć można m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu. Miałam wielką przyjemność gościć również w Instytucie Mendoza w Campeche. Ten duży kompleks edukacyjny (szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum oraz przedszkole), liczący ponad 1000 uczniów, prowadzony jest przez misjonarzy salwatorianów, którym przyświeca idea rozwoju intelektualnego oraz duchowego. Rektor Instytutu to Sebastian Korczak (SDS), Polak. To właśnie tam uwolniłam przywiezione ze sobą książki, pozostaną w szkolnej bibliotece. Większość trafi do szkół prowadzonych przez salwatoriańskich misjonarzy, do dzieci z ubogich środowisk.

W Instytucie Mendoza w Campeche na Jukatanie znalazła się przestrzeń dla polskich książek. Pozostały z misją pozyskiwania entuzjastów czytania. Jako drogowskazy i bramy do nieznanych miejsc zapewne zyskają oddanych przyjaciół.

Bez obaw o przyszłość tomów powracam więc w rodzinne strony. Spoglądam jeszcze – na pewno nie po raz ostatni – na kraj tętniący kolorem z okien samolotu. Krzepi mnie świadomość wypełnienia kolejnej misji. Głęboko wierzę, że wędrówka książek ma wyższy cel. Czasem wydaje mi się, że nie znam słów, by opisać jej niewątpliwą zasadność. Pragnienie rozpowszechniania czytelnictwa jest we mnie zakorzenione i wydaje mi się naturalne jak oddychanie. Kolejna podróż obudziła we mnie jeszcze więcej pokładów energii. Planuję już kolejne, równie dalekie i egzotyczne. W myślach dobieram tytuły, które niegdyś odnajdą dom za szeroką wodą. Już nie mogę się doczekać.


Wyrażam serdeczne podziękowania autorkom: prof. Joannie Papuzińskiej, Dorocie Suwalskiej, Małgorzacie Karolinie Piekarskiej, bydgoskiej poetce Alinie Rzepeckiej za podarowaną literaturę, wpisy i autografy. Książki pojechały w świat i pozostały w dobrych rękach.

Działy:

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Działy BiK w podróży Czerwiec 2014 Książki w kraju kolorowym jak tęcza. Bookcrossing na Jukatanie