Sytuacja Teatr w kwietniu 2014

CHOREA - warsztaty CHOREA - warsztaty Fot.Rami Shaya

Warsztaty Teatru Chorea (Łódź)

Warsztaty Teatru CHOREA to intensywny trening aktorski. Koncentrujemy się na uruchamianiu „organiczności” aktora, przez pracę z ciałem, ruchem, głosem, rytmem i muzyką oraz na łączeniu wszystkich tych form ekspresji w jeden strumień działania. Warsztat skupia się również na intensywnej pracy z partnerem i wielowątkowej pracy z grupą – aktorem zbiorowym. W metodzie pracy CHOREI obecne są dwa główne wyznaczniki: intensywność i ryzyko – zarówno fizyczne jak i to wynikające z konieczności przełamywania własnych ograniczeń i przekraczania własnych możliwości. Warsztaty CHOREI wykraczają poza prezentowanie i uczenie technik. Prowadzą do uruchomienia kreatywności każdego z uczestników oraz stworzenia dynamicznego twórczego spotkania i autentycznego artystycznego wydarzenia.

ELEMENTY WARSZTATU

Praca z ciałem: intensywny trening fizyczny z elementami akrobatyki, sztuk walki i współczesnych form tańca; praca z partnerem i przestrzenią, nauka asekuracji i wzajemnej uważności; praca nad świadomością własnego ciała i świadomością pracy w grupie; praca nad dynamiką i ekspresją ruchu, umiejętnością koncentracji i improwizacji; nauka układów choreograficznych inspirowanych ikonografią antyczną i ikonografią współczesnych mitów kulturowych, połączoną z intensywną pracą z rytmem i muzycznością.

Praca z głosem: rozwijanie naturalnych możliwości wokalnych, nauka swobodnego operowania głosem; poznawanie podstawowych technik i ćwiczeń wokalnych i oddechowych; uruchamianie rezonatorów, praca nad barwą głosu, fenomenami głosowymi i ozdobnikami; tworzenie złożonych współbrzmień harmonicznych, praca z półtonami; nauka pieśni polifonicznych z różnych tradycji w opracowaniach muzyków CHOREI

Praca z rytmem: praca z rytmami nieparzystymi; uruchamianie muzyczności całego ciała i muzyczności grupy; wypracowywanie wspólnego rytmu i pulsu grupy w działaniu; praca ze złożonymi ćwiczeniami koordynacyjno-rytmicznymi, tworzenie na ich podstawie układów ruchowych przy równoczesnym wykonywaniu pieśni.

KIEDY, GDZIE I ZA ILE?

  • 11.04.2014, piątek, godz. 10.00-17.00, 
  • 12.04.2014, sobota, godz. 10.00-17.00,
  • 13.04.2014, niedziela, godz. 10.00-17.00,
  • 14.04.2014, poniedziałek, godz. 10.00-17.00,
  • 15.04.2014, wtorek, godz. 10.00-17.00,

Pałac w Ostromecku, wstęp 100 zł / zapisy:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

Aktor – tancerz – śpiewak.
Aktor w zespołach Odin Teatret i Théâtre du Soleil – wykład dr Magdaleny Hasiuk-Świerzbińskiej; pokaz warsztatu Teatru Chorea

„W wykładzie ukażę sposób pracy aktorów w dwóch laboratoryjnych zespołach europejskich. Tak się składa, że obydwa zespoły powstały w tym samym roku 1964 i impulsem (albo jednym z impulsów) dla ich stworzenia była dla ich założycieli/pomysłodawców podróż na Wschód. Zastanowię się, w jaki sposób obydwa zespoły sięgają do europejskiej tradycji teatralnej i jak łączą ją z nawiązaniami do szeroko rozumianego Orientu. Jakie miejsce w pracy aktorów zajmuje ruch, muzyka, praca z maską, jaka jest rola kostiumów? Wydobędę różnice (i podobieństwa) w postawie Ariane Mnouchkine i Eugenia Barby do pracy z aktorem. Czy mamy do czynienia z dwoma oddzielnymi wyspami, czy raczej z ich archipelagiem. Wykład będzie wzbogacony materiałem audiowizualnym.”

- dr Magdalena Hasiuk-Świerzbińska -

Magdalena Hasiuk-Świerzbińska – absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 2008 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na podstawie rozprawy Dramat w laboratorium teatralnym Ariane Mnouchkine. Swoje zainteresowania koncentruje wokół teorii i praktyki teatru XX wieku, a w szczególności wokół zagadnień dotyczących laboratoriów teatralnych oraz społecznego oddziaływania sztuki teatru. Autorka artykułów naukowych, szkiców krytycznych, przekładów oraz licznych recenzji teatralnych. W 2001 roku za działalność krytyczną otrzymała nagrodę Złotego Pióra im. Jerzego Katarasińskiego. Prowadzi zajęcia na Wydziale Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej.


Pokaz pracy warsztatowej Teatru Chorea

Stowarzyszenie Teatralne CHOREA działa od 2004. Należą do niego muzycy, śpiewacy, kompozytorzy, tancerze, plastycy, aktorzy, praktycy i teoretycy skupiający swoją działalność wokół sztuki teatru.

CHOREA w początkach pracy twórczej, prowadząc badania nad źródłami tańca i muzyki, eksplorowała kulturę Antyku. Obecnie zespół koncentruje się na problematyce i kondycji współczesnego człowieka, inspirując się wielkimi reformatorami teatru: Kantorem, Wyspiańskim, Grotowskim, czy wielkimi myślicielami i artystami np. Wittgensteinem, Herbertem, Artaud, Vetulanim. CHOREA łączy formy współczesnego teatru – nowatorskie techniki ruchu i tańca, nowoczesną muzykę, współczesny materiał literacki – według idei trójjedni, tworząc nowatorskie i dynamiczne spektakle, w których konfrontują się głębokie tradycje i nowoczesność.

Pokaz stanowi podsumowanie 5-dniowych warsztatów w Ostromecku.

16.04.2014, godz. 17.00, sala kinowo-widowiskowa MCK, wstęp wolny

Działy:
BIK

BIK

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Kwiecień 2014 Sytuacja Teatr w kwietniu 2014