„FASCYNACJE” balet współczesny

Opera | 
19:00, niedziela, 06 października 2013
FASCYNACJE. Tancerze Opery Nova w choreografii Mauro de Candii FASCYNACJE. Tancerze Opery Nova w choreografii Mauro de Candii Fot. Marek Chełminiak

Choreografie: Mauro de Candia, Jorma Elo
Asystenci choreografów: Antony Randazzo, Christopher Dozzi
Scenografia i kostiumy: Mauro de Candia / Charles Heightchew / Joke Visser
Reżyseria świateł: Mauro de Candia, Jordan Tuinman


Niezwykłe fascynacje tańcem współczesnym! Choreografie dwóch europejskich twórców, po raz pierwszy pracujących w Polsce, otworzyły Baletowi Opery Nova drogę do międzynarodowej renomy.

Prace młodego Włocha, Mauro de Candii, cechuje wolność dramaturgiczna od stosowanej zwykle struktury narracyjnej a także talent do tworzenia abstrakcyjnej komedii tanecznej przez łączenie baletu klasycznego i nowoczesnego. Przy czym nie jest to li tylko parodia, lecz wirtuozerski, perfekcyjny taniec.

Jorma Elo jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych choreografów; jego nazwisko na afiszu nobilituje przedstawienie i otwiera drzwi najlepszych teatrów. Zrealizował balety m.in. dla New York City Ballet, American Ballet Theatre, Duńskiego Baletu Królewskiego, Hubbard Street Dance Chicago, Nederlands Dans Theater. Choreografia tego twórcy – prawdziwej osobowości w świecie tańca współczesnego – połączona ze świetną reżyserią świateł powoduje, że nie można oderwać wzroku od sceny.

Balet Opery Nova udowodnił, że bezdyskusyjnie jest jednym z najlepszych profesjonalnych zespołów tanecznych, o czym świadczą wypowiedzi recenzentów:

„…zespół tancerzy Opery Nova, który pokazał wielką klasę, profesjonalizm i ekspresję, zyskując tym samym wielkie uznanie publiczności. Zdawało się, że owacjom po spektaklu nie będzie końca”.

Agnieszka Lakner,www.polskamuza.eu

„Po raz pierwszy widziałem spektakl baletowy przygotowany przez Operę Nova w Bydgoszczy. Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu technicznego tancerzy. Oprócz techniki zwraca uwagę przygotowanie aktorskie i wielkie zaangażowanie w to, co robią na scenie”.

Stefan Drajewski, Głos Wielkopolski, 6 VI 2013

„Układ „Brake the eyes” jest pełen nieprzewidzianych tanecznych prowokacji, dynamizmu. Tańczący wprost balansują na granicy siły ciężkości i wystawiają ciała na testy badające ich fizyczną wytrzymałość. W odsłonie ostatniej „First Flash” do muzyki Jeana Sibeliusa tancerze zachwycają swą synchronizacją i demonstrują zróżnicowane techniki baletowe, w których odczytuje się nowatorstwo choreograficzne Jorma Elo z czasów jego pracy w Nederlans Dans Theater w Hadze”.

Ilona Słojewska, www.opera.info.pl

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydarzenia Opera „FASCYNACJE” balet współczesny