Na początek...

Michał Tabaczyński Michał Tabaczyński Fot. Dariusz Gackowski

Zima była taka długa. Wiało, padało, temperatura powoli, powoli, ślimaczo po prostu wspinała się na kolejne, i tak mało nas zadowalające, stopnie ciepłoty. Wciąż nam było mało i słusznie. Początek kwietnia był przecież jeszcze najzupełniej zimowy. Zresztą, co tam początek! Cały kwiecień był zimowy nieznośnie. Zaczęliśmy już się bać, czy Majowie nie pomylili się nieznacznie i czy zima w kwietniu to nie jest preludium do końca świata. Właściwie – to był koniec świata. Wiele razy słyszałem, jak ludzie mówili: no nie, co za pogoda, no koniec świata po prostu. A jak wiało nieprzyjemnie – mroźny wicher przewiewał na wylot. A te ubrania zimowe noszone w kwietniu! Skandal! Wytrzymaliśmy to wszystko, jasne, że wytrzymaliśmy, ale ledwo.


I po co to wytrzymaliśmy? Ano po to, żeby teraz psioczyć na upały. Koniec czerwca jest istotnie upalny. Jak taki jest czerwiec, to co to będzie w lipcu? A w sierpniu? Znów koniec świata? Mam propozycję – inną, a nieśmiałą. Wygrzejmy się. Przed następną zimą, przed następnym końcem świata! Wygrzejmy się i nacieszmy słońcem.

Nie zapominajmy o kulturze. Od kultury nie ma wakacji. Wakacje od kultury mogą sobie robić co najwyżej animatorzy kultury (a i to tylko ci trefni, ci, którzy kultury nie lubią i traktują ją jak przykry obowiązek, jak pracę po prostu). Od kultury nie da się odpocząć – to tak, jakby odpocząć od człowieczeństwa. Od kultury nie ma zwolnienia, nie ma usprawiedliwienia dla opuszczania jej lekcji. Wygrzewajmy się więc w cieple słońca i blasku kultury! Słońce i kultura mają przecież ze sobą tyle wspólnego! Niech upalne lato (a takiego lata życzę wszystkim!) kulturze sprzyja, niech nie będzie wymówką przed kulturalnymi wagarami.

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Lipiec / Sierpień 2013 Na początek...