Uruchamiamy mobilne Muzeum Dziecka i Szczęśliwego Dzieciństwa!

:, sobota, 20 lipca 2013 - wtorek, 10 września 2013
Uruchamiamy mobilne Muzeum Dziecka i Szczęśliwego Dzieciństwa! Archiwum Fundacji Sztuki Art-House

Moim pierwszym miłym wspomnieniem z dzieciństwa był dzień, w którym zjadłam pierwsze w swoim życiu lizaki. To nie były zwykłe, kupione w sklepie słodycze. Mieszkałam wtedy u babci. Pamiętam, że dzień był pochmurny. Usłyszałam jak Bronia, bo tak ją nazywaliśmy, krząta się w kuchni. Po czym poczuliśmy tak słodki, że aż mdły zapach karmelu. Unosił się już w całym domu. Zrobiło nam się gorąco. Pobiegliśmy zwabieni perspektywą niebiańskiej przyjemności. Babcia postanowiła, że każde z nas wybierze kształt swojego lizaka i cierpliwie formowała z niepokornej masy wybrane przez nas kształty. Wpatrywaliśmy się w zastygające na blasze nasze pierwsze marzenia i mimo, że nie pamiętam dzisiaj jak wyglądał mój lizak, to wspomnienie tego dnia przywołuje ciepło, smak, zapach, uczucie spełnienia i determinację babci żeby nas uszczęśliwić. 

Poprzez nasze przedsięwzięcie namawiamy: spójrzmy na to, co nas otacza, na nasze dzieci i nas samych inaczej niż zwykle. Odkryjmy dzieciństwo na nowo, przyjrzyjmy się naszej dziecięcości, miejmy odwagę ją polubić. Zapraszamy też do wspólnej zabawy, powrotu do zapachów, kolorów, wrażeń i uczuć, które nas ukształtowały. Poznajmy siebie i swoje możliwości, uczmy się, rozwijajmy żeby spełniać marzenia, własne i tych, których kochamy.

Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym spotkają się sztuka, zabawa, edukacja i rozwój osobisty. To nasza Wytwórnia Marzeń. Na razie ma mobilny charakter, ale dzięki temu w każdej chwili możemy znaleźć się gdziekolwiek. Na początek wybraliśmy Wyspę Młyńską. Artyści z Bydgoszczy, Litwy i Holandii oraz sami Bydgoszczanie stworzą instalacje inspirowane własnym dzieciństwem. Na niektóre będzie można tylko popatrzeć, innych dotknąć, a jeszcze innych posłuchać. Najpierw jednak będzie trzeba je znaleźć. Zanim więc rozpoczniecie zwiedzanie, warto zapoznać się z mapą mobilnego Muzeum. Będzie dostępna na naszej stronie, ale też w miejscach takich jak Miejskie Centrum Kultury, Galeria Miejska bwa, Muzeum Okręgowe, STREFA czy Landschaft. A znajdą się na niej punkty zdominowane przez sztuki wizualne, film, teatr, fotografię czy muzykę. Do udziału w podróży do krainy dzieciństwa zapraszamy Bydgoszczan w każdym wieku.

Organizatorem jest Fundacja Sztuki Art-House, która powołała wcześniej do życia Dziecięcą Wyspę Sztuki, ale też wysłała na bydgoskie osiedla autobus pełen sztuki KID ART BUS. Przez lata organizowała także Festiwal CAMERA OBSCURA podczas którego również pamiętano o dzieciach.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy i Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Kontakt: www.fundacjaart-house.pl / www.wytworniamarzen.pl / tel. 509 401 889

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start