Bydgoski Trójkąt Literacki 2013: Młodzi mistrzowie / FESTIWAL LITERATURY [3-9 czerwca 2013]

„Gdy chodziło o cierpienie, to nigdy się nie mylili
                                        Ci Starzy Mistrzowie…”

- W.H. Auden, Musée Des Beaux Arts -

 


 


A „młodzi mistrzowie”? Jaka jest korzyść z czytania młodych mistrzów? Bo przecież niekoniecznie coś wiedzą o cierpieniu, a nawet jeśli wiedzą całkiem sporo, nie odróżnia ich to wówczas od mistrzów starych. O czym wiedzą więcej i o czym nam mogą przekonująco opowiedzieć? Zdaje się, że o wszystkim, bo przecież istotą młodości jest ta buńczuczna wszystkożerność, ta zarozumiała śmiałość, że można mówić o wszystkim bez ryzyka pomyłki. Nie żeby młodzi mistrzowie się nie mylili. Otóż mylą się, na pewno, jednak brak strachu przed pomyłką jest może najwspanialszą lekcją, jakiej nam udzielają. Ich bezpośredniość, brak kalkulacji ryzyka, ich świeżość, odwaga, witalność – to wszystko w młodych mistrzach zachwyca.


XI Bydgoski Trójkąt Literacki poświęcony jest literaturze młodych mistrzów. Pod tym pojęciem kryją się pisarze młodego pokolenia, którzy osiągnęli sławę w świecie literatury i uznanie krytyki, niektórzy także – szeroką popularność. Reprezentują oni różne gatunki literackie i różne środowiska, łączy ich mistrzostwo osiągnięte w każdym z tych pól. I to mistrzostwo osiągnięte w młodym wieku.

Gościć będziemy Justynę Bargielską (świetną poetkę i subtelną prozaiczkę, dwukrotną laureatkę Nagrody Literackiej Gdynia, nominowaną do Nagrody Literackiej NIKE 2013) Annę Brzezińską (zwaną „pierwszą damą polskiej literatury fantasy”, czyli w naszym krajowym panteonie pierwszą po bogu, którego gra wciąż Sapkowski), Jacka Dehnela (poetę, prozaika, tłumacza, eseistę i felietonistę, który w każdej z tych licznych przecież dziedzin osiąga artystyczne sukcesy), Gaję Grzegorzewską (która pomimo młodego wieku jest klasykiem – klasyczką? – literatury kryminalnej z czterema oryginalnymi powieściami na koncie) oraz Zbigniewa Masternaka (kontynuujący świetne tradycje prozy chłopskiej w swojej autobiograficznej trylogii młodzieńczej, którą na ekran przeniósł sam Andrzej Barański).

Trójkąt otworzy prezentacja młodych pisarzy bydgoskich (wiele ich dzieli, ale łączy ich bydgoskość oraz to, że osiągali sukcesy poza naszym miastem): Karolina Sałdecka (laureatka konkursu im. R.M. Rilkego), Krzysztof Ciemnołoński (autor, który debiutował w serii wydawniczej warszawskiego Śródmiejskiego Domu Kultury), Jarosław Jakubowski (poeta, prozaik i dramaturg, którego utwory sceniczne zyskały najważniejsze polskie nagrody i są wystawiane w wielu teatrach w Polsce: w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Bydgoszczy) oraz Marcin Karnowski (muzyk grający z najważniejszych bydgoskich zespołach alternatywnych i entuzjasta liberatury, który debiutował nowelą w antologii Pisz do Pilcha).

Jeden tylko autor wyłamuje się z tych ram metrykalnych (które, choć jeszcze o nich nie wspomniałem, są jasno określone: wszyscy autorzy urodzili się w latach siedemdziesiątych XX wieku, oprócz dwojga bydgoszczan: Sałdeckiej i Ciemnołońskiego, którzy urodzili się w pierwszej połowie lat 80.), jednak trudno powiedzieć, żeby nie był młody. Przeciwnie – zda mi się najmłodszym w Polsce pięćdziesięciolatkiem (dokładnie: tyle lat skończy w przyszłym roku). To Jacek Podsiadło, najważniejszy poeta pokolenia „Brulionu”, autor niepokorny wobec konwenansów i kapryśny w swojej twórczej aktywności. Od roku 1987 do 1998 wydał 18 tomów wierszy, a od roku 1999 do dziś – tylko trzy. Ostatni z nich, Pod światło, właśnie się ukazał. Festiwal zamknie więc promocja tego tomu.


 

PROGRAM:

 

3 czerwca, poniedziałek, godz. 18.00

 

Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3: wręczenie Strzał Łuczniczki – Bydgoskich Nagrodód Literackich 2012

 

3 czerwca, poniedziałek, godz. 19.00

Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3: Młoda Bydgoszcz literacka – KRZYSZTOF CIEMNOŁOŃSKI, JAROSŁAW JAKUBOWSKI, MARCIN KARNOWSKI, KAROLINA SAŁDECKA – spotkanie autorskie i dyskusja, prowadzenie Michał Tabaczyński

 

4 czerwca, wtorek, godz. 19.00

Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3: GAJA GRZEGORZEWSKA – spotkanie autorskie, prowadzenie Małgorzata Maniszewska

 

5 czerwca, środa, godz. 19.00

Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3: JUSTYNA BARGIELSKA – spotkanie autorskie, prowadzenie Karolina Sałdecka

 

6 czerwca, czwartek, godz. 18.00

Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12: ZBIGNIEW MASTERNAK – spotkanie autorskie, prowadzenie Marcin Karnowski; projekcja filmów Andrzeja Barańskiego: Księstwo (godz. 19.00) i Parę osób, mały czas (godz. 21.00)

 

7 czerwca, piątek, godz. 19.00

Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3: JACEK DEHNEL – spotkanie autorskie, prowadzenie Michał Tabaczyński

 

8 czerwca, sobota, godz. 16.00

Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3: ANNA BRZEZIŃSKA – spotkanie autorskie, prowadzenie Tadeusz Krajewski

 

8 czerwca, sobota, godz. 19.00

Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3: JACEK PODSIADŁO – spotkanie autorskie, prowadzenie Michał Tabaczyński

 

9 czerwca, niedziela, godz. 14.00

Amfiteatr ul. Grodzka, Z wizytą u Jerzego Sulimy-Kamińskiego – impreza plenerowa


Na wszystkie wydarzenia Trójkąta Literackiego – wstęp wolny!

Działy:
Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Więcej z tym numerze: Na początek... »

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Czerwiec 2013 Bydgoski Trójkąt Literacki 2013: Młodzi mistrzowie / FESTIWAL LITERATURY