Na początek

Na początek Fot. Dariusz Gackowski

Niemal dwa lata temu pisałem, że zmiany w BIK-u są tak częste, że nie wywołują już żadnego zdziwienia. Więcej jeszcze: twierdziłem, że zmiany są racją istnienia pisma. Od tego czasu, owszem, zmienialiśmy pismo stale, ale były to zmiany kosmetyczne. Zdania więc nie zmieniłem – BIK musi się zmieniać, żeby w zmieniających się warunkach skutecznie spełniał swoje zadania czy przynajmniej – mówiąc wprost – żeby się Państwu podobał. A nawet – takie jest moje marzenie – żeby się Państwu podobał coraz bardziej!

Tym razem znów prezentujemy nową odsłonę pisma; zmiany są o wiele istotniejsze niż tylko kosmetyczne. Chociaż zmieniliśmy też wygląd pisma, mając nadzieję, że będzie jeszcze ładniejsze, ale i bardziej czytelne, funkcjonalne, przyjazne. Jednak na samej zmianie estetycznej nie poprzestaliśmy.

Nowy, odświeżony BIK chce być pismem skoncentrowanym na lokalnej tożsamości, pismem, które włącza się aktywnie w jej poszukiwanie, budowanie czy – jak kto woli – umacnianie. Zgodnie ze swoją nazwą: będzie bydgoski (lokalną tożsamość widząc jako swoje nieusuwalne zadanie), będzie informatorem (bo ta funkcja była i jest dla nas istotna), no i będzie się zajmował kulturą lokalną (która na regionalnym rynku medialnym zdaje się sferą coraz bardziej zaniedbywaną). By to złożone zadanie realizować, zmieniłem pismo na bardziej autorskie, a to znaczy zaprosiłem do współpracy nowych autorów, którzy będą Państwu dawać swoje osobiste spojrzenie na regionalne życie kulturalne. Są to osobowości bardzo różne, ale, jestem o tym przekonany, w każdym wypadku są to prawdziwe osobowości – silne, ciekawe, niebanalne. Ten chór różnorodnych głosów ma się złożyć na obraz bydgoskiej kultury, na obraz naszego życia, na prawdziwy obraz nas samych: różnorodny, wielobarwny, migotliwy.
O muzyce poważnej i nie tylko pisać będzie dla nas Małgorzata Maniszewska, kobiecą i matczyną perspektywę na kulturę prezentować będzie Katarzyna Gębarowska, Tomasz Kaźmierski co miesiąc napisze swoje spoza wszystkich układów, Bartłomiej Siwiec w nieodmiennie zugzwangowej szachowej sytuacji będzie wynajdował smaczki lokalnej historii. A jeszcze Aktualny Kwestionariusz Teatralny (któremu towarzyszyć będzie niekiedy rozmowa) będzie Państwu co miesiąc prezentował sylwetki aktorów bydgoskiego teatru; na początek Maciej Federowicz przepytał szefa bydgoskiej sceny. Mam nadzieję, że nowych autorów stałych rubryk BIK-u przyjmą Państwo serdecznie i polubią ich.

Nie koniec to stałych działów, nie wszystkie będą pojawiać się w każdym numerze, nie wszystkie w tym numerze debiutują, stąd proszę być gotowym na niespodzianki (a już od tego numeru pojawia się prezentacja literacka – Strona wiersza).

Wszystko to prezentuje ową usłużność, o której pisałem w swoim pierwszym wstępniaku. Nadal będziemy starali się służyć – wszystkim bez wyjątku odbiorcom kultury w Bydgoszczy i regionie. Będziemy się starali służyć skutecznie, ale i najładniej. Oto cel nieustannych zmian.

Michał Tabaczyński

Michał Tabaczyński

Redaktor naczelny BIK.

Polonista, dziennikarz, slawista, autor kilku książek (Parada równości, Koniec zabawy w pokolenie) i współautor kilku innych (Tekstylia bis, Kultura niezależna w Polsce 1989-2009).

Więcej z tym numerze: Strona wiersza: 64 »

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Wydania Styczeń 2013 Na początek