XI Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki. Wystawa prac w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Wystawy | 
12:00, sobota, 20 sierpnia 2016
Józef Chełmowski, "Grawitacja duszy", 2012 Józef Chełmowski, "Grawitacja duszy", 2012

„Bo naiwny to szczery, który przeciwstawia się kłamstwu i sztuczności, i bezpośredni, czyli spontaniczny i niewykalkulowany. A etymologicznie (od łac. nātīvus): naturalny, przyrodzony. Naiwność jest stanem niewinności i nieskazitelności, postawą, na której dopiero można budować. Póki twórca ją zachowa, to nawet jeśli jest bardzo wykształconym specjalistą w innych dziedzinach swojej aktywności życiowej, pozostanie artystą naiwnym, niosącym obraz świata wolny od uprzedzeń, w treści i formie niewymuszony i prosty i jeszcze z optymistycznym postulatem. Z punktu widzenia człowieka i troski o jego przyszłość należy zaapelować, aby w jego interesie – człowieka! – zbudować silne społeczeństwa artystów naiwnych i ich miłośników. Bo sztuka naiwna daje nadzieję na ocalenia. I może tylko ona”.

Ten cytat z wypowiedzi jurora konkursu Zbigniewa Chlewińskiego stanowi motto, które przyświeca wszystkim edycjom. Konkurs to platforma spotkań znanych polskich outsiderów, z których wielu, także dzięki konkursowi, zyskało swoje miejsce w sztuce i uznanie, również za granicą. Tu stawiali pierwsze kroki w kontakcie z publicznością, konfrontowali swój świat z innymi, często skrajnie odmiennymi osobowościami. Dzięki temu, że bydgoskie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego otworzyło im drzwi, ich twórczość zyskała należną jej profesjonalną oprawę. Zapraszamy więc na kolejną edycję, kolejną wystawę, spotkanie z emocjonującą twórczością artystów osobnych, która nikogo nie pozostawia obojętnym.

Kino Orzeł - logo200p

Jesteś tutaj: Start